CITAT
Mja, det är ju en fråga om betestryck också. Har svårt att se att får skulle vara nåt direkt problem.
Fåren har den egenheten att de är ganska kräsna och väljer att i första hand beta det som är gott, d v s det mesta utom gräs. Smaskiga orkidéer och många andra blommor t ex slinker ner först. Dessutom betar får väldigt tätt mot marken vilket många växter förutom gräs har svårt att tåla. Naturligtvis spelar betestrycket en stor roll men nötkreatur anses vara betydligt bättre för den biologiska mångfalden i betesmarkerna än får.
CITAT
Folk har en romantisk uppfattning att renskötsel är en pojke på skidor som vaktar sina tio renar, men renuppfödning idag är högintensiv industriell djurhållning, där en renägare har tusentals renar som drivs med snöskoter och helikopter, och flyttas mellan betesområden med långtradare. Vi har inte längre lämmelår i Sverige pga att miljontals renars tramp och bete har förstört vegetationen i hela fjällkedjan, och arter som fjällräv, labb, och fjälluggla, som är beroende av lämlarna har nästan helt dött ut. Till det kommer att alla arter som äter ren - dvs varg, järv, lo och till viss de örn - utrotas ur renskötselområdena.
Jag anser man borde kunna ställa miljökrav även på samer, och vill de bedriva högintensiv renuppfödning så då får de inhägna. Om, säg, 2/3 av fjällen inhägnades och veks åt renskötseln skulle det åtminstone finnas något område även i fjällen där övriga djur - vildren, varg, lämmel etc etc - kunde få leva.
Renbetet är en rätt knepig fråga. Det pågår en debatt om huruvida överbete är ett problem eller ej. Tidigare har man trott att det varit ett problem men senare års forskningsresultat tyder på att det inte är så. Fjällen är helt klart sedan lång tid påverkat av bete från olika betesdjur, inte minst ren (sedan gammalt även t ex getter och i viss mån nötkreatur, men det har nästan helt upphört numera). Sannolikt skulle ris och lavar ta över på många platser i fjällen om betet helt upphörde, vilket inte vore bra för mångfalden. Dessutom kan de betande renarna hålla tillbaka buskar träd som annars kommer att öka på kalfjället på grund av det allt varmare klimatet. Det är till och med möjligt att det i framtiden behövs mer renbete för att motverka effekterna av klimatförändringarna i fjällen. Samtidigt kan stordriften inom renskötseln säkerligen bli ett problem. Eventuella skador beror ju inte bara på hur mycket djur som finns utan även på hur dessa sköts och var de vistas vid olika tidpunkter. Vad jag känner till så har man ännu inte kunnat dokumentera nämnvärt mycket överbete i svenska fjällen. I Finnmarka i Nordnorge har jag dock hört att man inom vissa områden tidvis haft så mycket renar att det blivit allvarligt slitage på fjällnaturen.