Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vem äter upp min citrus?!, Vad är det för skadedjur? Hur blir jag av med dem?
          rakimou
          Inlägg 20-02-2009, 16:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          08-09-2008
          Medlem nr: 18 795



          Har upptäckt att jag har någon typ av skadedjur på min kalamondin som står på balkongen. Upptäckte först att vissa blad är tuggade på och vid närmare titt även att vissa blad har några svarta prickar på sig. De svarta prickarna ser mest ut som lös jord som ligger på bladen. Men de har en något klibbig konsistens.

          När jag började försöka skrapa bort det svarta klibbiga prickarna från bladen hittade jag även vad jag antar är de små odjuren. Kan det vara löss? Tja, jag har nollkoll och skulle gärna vilja ha hjälp av någon kunnig att få reda på vad det är för små kryp.

          Har försökt att skrapa bort alla svarta klibbiga prickar och alla små djur jag kunnat hitta. Men är så klart inte säker på att jag fått bort allt.

          Hur blir jag av med dem? Hur motverkar jag att de kommer tillbaka? Och är det som jag tror, de små krypen på bilden som även äter upp bladen?

          Hemskt tacksam för all hjälp jag kan få!

          Bild 1: klibbigt svart vid pilen till vänster. Odjuret (?) till höger.
          Bild 2: ätna blad
          Bild 3: Skadedjuret (???) lite närmare

          Redigerat av rakimou: 20-02-2009, 16:33
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  l_ss_och_svart.jpg ( 145.02k ) Antal nedladdningar: 100
          Bifogad fil  _tna_blad.jpg ( 200.91k ) Antal nedladdningar: 81
          Bifogad fil  lus.jpg ( 174.6k ) Antal nedladdningar: 123
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MariaS
          Inlägg 23-02-2009, 17:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12 573
          Medlem sedan:
          05-03-2004
          Medlem nr: 2 930



          Där har du nog svaret! Den gillar de svala vädret även i Frankrikes atlantkust! Här förvarar vi citrusarna vid +4 grader under vintervilan. Rumsvärme är abslolut ingen hit för citrusar. De reagerar direkt på sånt!
          Bladskadorna är med största säkerhet som Åsa skrev, tillväxtskador, som kan bero på lite sämre väder några dagar, för mycke vatten vid något tillfälle o.s.v. Det verkar som om bladen vid samma tillväxt är skadade och övriga oskadda, det jag kan se av din planta.
          Sköldlössen håller helst till på stamdelar vid bladfästen och på undersidan av bladen vid bladnerven. Så fortsätt som du börjat. Trägen vinner.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 21:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon