Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grönsaker i odlingslott, Hur ska jag göra för att få skörd?
          Ylva-Li
          Inlägg 26-02-2009, 10:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 22
          Medlem sedan:
          29-06-2007
          Medlem nr: 11 265



          Hej!

          I fjor tog jag över en gammal odlingslott i zon 1, mestadels torr sandjord med lite lera tror jag. Jag gjorde inga jordförbättringar alls och fick ingen skörd förutom små små morötter och rödbetor. Vad bör jag göra i år?

          Jag siktar på att odla potatis, lök, morötter, rödbetor, persilja, dill, gurka och squash.

          Hur ska jag gödsla? Behöver jag särskilda ställningar för att binda upp gurka och squash? Jag har ingen bil och begränsad ekonomi så det där med att hyra släp och köpa massor av jord är ingen möjlighet. Finns det enklare knep och småförändringar jag kan göra, som att vända och gödsla och odla rätt saker bredvid varandra och så vidare?

          Tacksam för svar av er odlingserfarna!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ylva-Li
          Inlägg 26-02-2009, 11:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22
          Medlem sedan:
          29-06-2007
          Medlem nr: 11 265



          Maria S: Tack för ditt snabba svar! Suck, jag anade att det var så. Jag har möjlighet att ta mig till Hornbach och tex släpa hem en massa jordsäcka /gödsel med taxi. Det kanske är lösningen.

          Mitt trädgårdsland är ca 20 kvadratmeter. Hur stora mängder av olika typer av jordförbättring tror ni jag behöver?

          Blandar jag allt jämnt över hela trädgårdslandet eller vill olika grödor ha olika jord?

          Blandar jag ner jordförbättringen i befintlig jord eller måste jag gräva bort en del? Hur djupt måste jag jordförbättra? Jag har spade och hacka, inte grävskopa wink.gif

          Hur långt i förväg kan jag göra detta om jag har tänkt börja så i slutet av april/början av maj? Jag vill ju inte att jordförbättrandet ska regna bort.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-12-2025, 04:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon