Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Jordblandning för stenparti?
          emwpecj
          Inlägg 02-03-2009, 21:46
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 27
          Medlem sedan:
          28-10-2008
          Medlem nr: 19 542



          Hej

          Kommer att anlägga två "stenpartier" i sommar. Båda är direkt i anslutning till berghäll/stenmur i full sol. Kommer att plantera backnejlika, vinteriberis, sibirisk vallmo, Aubertia, Kaukasisk klocka som jag snart skall fröså.

          Hur blandar jag till den bästa jordblandningen för dessa stenpartier?
          Jord?, sand?, torv?, grovt grus?

          Mvh / Peter
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 04-03-2009, 14:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          nja alla växter behöver näring. en del mer eller mindre.

          att stenparti växter ska ha mycket grus i jorden är för att dom inte ska ruttna på vintern och en del gillar även på sommaren att ha det luftigt om rötterna plus att ha mycket värme omkring sig. att dom hittar näring och lite fukt längst nere (exempel att ha kogödsel längst nere i planteringen bland rötterna) är inget negativt och kan vara en fördel under etableringen och under väldigt torra somrar.

          många stenpartiväxter är inga ökenväxter. utan vill under sommaren och våren har fukt. men det får man ju också se på varje individuell växt vad dom kräver. exempel kaktus,timjan,sedum vill ju ha lite torrt under sommaren också. men typ primula vill ju ha fukt under våren-sommaren men ruttnar lätt under vintern.

          exempel torkade MÅNGA av mina alpina växter bort under förra sommaren. men dom som klarade sig bäst hade fått kontakt med kogödseln längst nere och därmed klarat livhanken.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-10-2025, 12:10
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon