Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Täckodling
          Tulipanaros
          Inlägg 23-04-2008, 08:51
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jag vill gärna börja med täckodling i grönsakslandet i vår, för att fukten ska bevaras bättre, för att komma undan lite av ogräsrensningen och luckringen och också för att hindra att näring lakas ur.

          Tyvärr har jag inte tillgång till gräsklipp, men däremot hö. Det är ju mindre näringsrikt, så det kan väl inte räcka som gödning? Dessutom finns det väl, om jag har förstått det rätt, risk för kväveunderskott om jag lägger på täcket nu under våren, när sådden har kommit upp en bit? Bör jag då kompensera det genom att samtidigt strö ut benmjöl? Och ska det i så fall vara mer än normal övergödsling, för att också kompensera underskottet? Och en fråga till. Höet innehåller förstås en del ogräsfrö. Är det bara dumt att sprida ut det i grönsakslandet? Under täcket har det väl inte en chans att ta sig upp, men kanske i den öppna jorden i fårorna.

          Jag vet att det finns folk här med massor av erfarenhet av täckodling, och jag tar tacksamt emot råd!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Eva i Höga
          Inlägg 05-03-2009, 13:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 454
          Medlem sedan:
          12-06-2006
          Medlem nr: 7 932



          http://www.moderjord.org/artiklar/Ekologis...vinnligtvis.pdf
          Där var det mycket intressant att läsa, måste skriva ut vid tillfälle så jag kan ha det som kvällslektyr. Tycker ekologisk odling är mycket intressant och roligt och lättarbetat.
          Håller med dig Solstorm, tredje året är det verkligen gudomligt!


          --------------------
          Eva

          En som inte gör dumheter som ung,
          gör det som gammal!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-10-2025, 05:39
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon