Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Inga vinbär, Hur ska jag göra för att få vinbärsbusken att ge frukt?
          Ylva-Li
          Inlägg 26-02-2009, 10:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 22
          Medlem sedan:
          29-06-2007
          Medlem nr: 11 265



          På min odlingslott i zon 1 växer en vinbärsbuske. Jag vet inte hur gammal den är för jag tog över lotten förra våren och då stod den där redan. Den ser väletablerad ut. Vinbärsbusken fick under sommaren ganska glest med blad och inte ett enda bär. Vad göra?

          Den står i väldränerad sandjord, kanske med lite lera. Jag vet inte när den är klippt sist. Jag gödslade inte alls i våras.

          Tacksam för svar av någon som har lite mer trädgårdserfarenhet än jag smile.gif

          Svarta vinbär är det, är jag ganska säker på.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 10-03-2009, 22:27
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Håller med - vinbärsbuskar som inte ger bär och om man vill ha dem för bären är lika bra att ersätta. Vinbärsgallkvalster är vanligt förekommande och mot dem finns inga medel. Man tar bort buskarna och sätter nya på ett nytt ställe, eller gör ett jordbyte. Att mixtra med medel på vinbärsbuskar mot ohyra och andra angrepp är ingen idé.

          Däremot håller jag inte med om beskrivningen av att svarta vinbär skulle få sämre skörd direkt efter år 2. Det är riktigt att svarta vinbär får bär på unga grenar till skillnad från röda och vita vinbär vars grenar måste få högre ålder innan de sätter blom som kan bli bär. Men visst finns det svarta vinbärsbuskar som står i god jord och soligt med grenar på nära 10 år som fortfarande bär en massa bär! Å andra sidan, om buskarna har god tillväxt med en massa fina raka, ljusa nya skott, så kan man ta bort ett par av de äldsta varje eller vartannat år - för nyproduktionen ger ju bär också efter ett par år.

          Redigerat av Cilla: 10-03-2009, 22:29


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 05:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon