Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Häxörterna, Vem vet mer om dessa giftiga och narkotiska växter?
          officinalis
          Inlägg 16-03-2009, 16:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 098
          Medlem sedan:
          14-02-2009
          Medlem nr: 21 126



          Till och från springer jag över information om våra giftga "häxörter" (t.ex. Alruna, Bolmört och Belladonna)
          som anses ha ingått i olika salvor eller på andra sätt har används under medeltiden i Europa av häxor för att uppnå trans-liknande tillstånd.
          Viss av dessa har jag kunnat bekräfta har används rekreationellt i olika riter (t.ex. Spikklubba), men endast utanför Europa.
          Jag har haft svårt att bekräfta och hitta någon tillförlitlig information om dess användning och skulle vilja veta mer om hur våra giftigaste växter har används. Ofta nämns dom i förbifarten utan att ha någon information.



          --------------------
          Odlar i zon 3 och skriver om grönsaksodling, trädgård och natur med förhållandevis jämna mellanrum.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          officinalis
          Inlägg 17-03-2009, 11:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 098
          Medlem sedan:
          14-02-2009
          Medlem nr: 21 126



          Recept hittar jag. Men det är förmodligen hobbyfolk som experimenterar med sådant och det är inte recepten i sig jag är intresserad över (förutom vilka växter som har används).
          Jag är nog mer ute efter historisk information. Hittar en hel del när det kommer till mediciniskt bruk genom att söka på Google books, men lite väl tamt angående bruket i rituella syften.
          Ett stort problem i Europa (antar jag) är att bruket inte lever kvar, som i andra primitiva kulturer utanför Europa. Då blir det svårare för botanister att eftersöka och blir mer en uppgift för litteraturstudier och historiker.
          Tycker också att historier som den klassiska Alrunan är ett typiskt vandrinsgsägnen. Men intressant ändå smile.gif


          --------------------
          Odlar i zon 3 och skriver om grönsaksodling, trädgård och natur med förhållandevis jämna mellanrum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-10-2025, 11:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon