Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp!, Styv lerjord med rotogräs
          monifo
          Inlägg 14-03-2009, 09:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          14-03-2009
          Medlem nr: 21 595



          Hej alla trädgårdsvänner!
          Jag måste fråga någon eftersom jag känner mej lite vilse i pannkakan, minst sagt!
          Är en norrlänning från odlingszon VII som lyckats få en plats i solen i odlingszon I mitt på Österlen, där jag dock upptäckt att all jord i min tilltänkta trädgård består av styv lerjord täckt av rotogräs! Vi byggde hus och flyttade in förra sommaren, och första mötet med jorden blev då jag försökte gräva ner min medhavda pion: det tog mej två dagar. Som att gräva i asfalt!
          Eftersom jag har ca 900 välsignade m2 att härska över som jag själv vill, men som jag ju begriper behöver göras något radikalt åt först, undrar jag ju lite stilla; vad skall jag göra?
          Alla tunga byggmaskiner har farit fram och tillbaka och pressat ihop jorden, så att när det regnar rinner inte vattnet undan på flera dagar. Plus att jorden var tät redan innan på grund av sin struktur.
          Skall jag låta hyvla av översta lagret och försöka fylla på med mullrik matjord, eller köra något slags jordfräs över alltihop, och samtidigt blanda ner annat material? Men hur blir det då med ogräset-det fungerar väl som Hydran?
          Ja, ni ser hur bortkommen jag är och hur väl jag behöver goda råd! Jag har väntat ett helt liv på att få ha en egen prunkande trädgård, och trodde i min enfald att det bara var att sätta igång och gräva. Jag hade aldrig tänkt på att det finns dylika hinder. Men man lär något nytt hela tiden, och nog skall väl detta gå att lösa, eller...?
          Tack på förhand!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Azur
          Inlägg 26-03-2009, 10:54
          Länk hit: #2


          Gäster






          Jag förstår inte heller varför det inte skulle gå att fräsa lerjord. Att bara fräsa funkar inte, men man fräser ju ner organiskt material (kogödsel, kompostjord, barkmull...) just för att förbättra strukturen.
          Tillsätt inte sand. Sand + lera blir rena betongen.
           
          Citera
          HelenJ
          Inlägg 27-03-2009, 15:47
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 683
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 521



          CITAT (Azur @ 26-03-2009, 10:54) *
          Jag förstår inte heller varför det inte skulle gå att fräsa lerjord. Att bara fräsa funkar inte, men man fräser ju ner organiskt material (kogödsel, kompostjord, barkmull...) just för att förbättra strukturen.
          Tillsätt inte sand. Sand + lera blir rena betongen.

          Lerjord är en aggregatjord (dvs den består av ihopklumpade partiklar till skillnad från sand som har enkeljordstruktur). Det är det som gör att den är så bra på at hålla vatten och näring. En jordfräs slår helt enkelt sönder aggregaten, och förstör därmed de goda egenskaperna hos jorden. Däremot går det bra att gräva eller plöja, helst då på hösten så frosten får hjälpa till att skapa aggregat inder vintern. Precis som Markus redan sagt alltså. wink.gif


          --------------------
          Trädgårdsmästare med bloggen Gröna funderingar
           
          Citera
          Azur
          Inlägg 27-03-2009, 17:07
          Länk hit: #4


          Gäster






          CITAT (HelenJ @ 27-03-2009, 15:47) *
          Lerjord är en aggregatjord (dvs den består av ihopklumpade partiklar till skillnad från sand som har enkeljordstruktur). Det är det som gör att den är så bra på at hålla vatten och näring. En jordfräs slår helt enkelt sönder aggregaten, och förstör därmed de goda egenskaperna hos jorden.
          Om man bara fräser kanske, men jag förstår inte hur jag skulle kunna få mindre struktur på jorden genom att fräsa ner organiskt material som barkmull, hästgödsel, kompost, eller tillochmed torv, i lerjord.
          Men det är klart, är det en sen tidigare brukad jord med hyfsad organisk halt, och inte massiv lera, så är det kanske annorlunda.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 20:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon