Jaha ja. Håller också på och beställa från Koggens, men bad att få fundera på vilka alt rosor jag skulle välja istället för de som var slut. Tyvärr har jag jobbat dygnet runt den senaste veckan, och inte hunnit fundera vidare. Det jag beställer nu är bara kompletteringar för sånt som jag inte fick tag på i höstas. Precis som Renate säger, om man inte får ihop ett någorlunda antal så är det inte lönt pga frakten. Då måste det vänta, även om det finns förtretliga hål i en el annan rabatt.
Appropå Rosenposten, så vill jag inte gå med på att de har stora ex. Kanske för att det var bottenskrapet i samband med vårbeställning?
Här i skåne och med tung lerjord så är det höstplantering som gäller. Vårplantering bör undvikas så långt det bara går. Men, som sagt, det är ju annorlunda i kallare klimat, samt även i lättare jordar.
Idag kändes det som att våren äntligen är på G.
/S