Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Otyget- bläcksvamp, Bekämpning!
          Janne
          Inlägg 21-09-2005, 21:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 30
          Medlem sedan:
          05-11-2002
          Medlem nr: 216



          Hej! Jag har i mina rhododendronplanterings-rabatter (150 plantor) fått in otyget bläcksvamp.Dessta poppar upp i hundratal varje dag:Det bli att rensa bort de synliga ovanjordiska svampdelarna och bära bort dessa hinkvis ( fyllda 15 liters hinkar). Detta "jobb" utföres varje morgon och kväll frän och med augusti och vidare under höstarna de senaste 3 åren.Mycelet i marken kommer jag inte åt! Vanligt ogräs kan man ju gräva upp och bli av med. Men vad skall man göra med dessa inkräktare??
          Har någon råkat ut för detta problem i rabattodlingarna och hur gör man för att bli av med dessa oönskade inkräktare?? Ge mig ett råd!
          Ps:Har provat att spreja på round-up, men det verkar mest som gödning!((det finns väl inget klorofyll i svampuslingarna!)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MonicaS
          Inlägg 02-04-2009, 19:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          02-04-2009
          Medlem nr: 21 991



          Hej på er!
          En gammal tråd, men jag måste skriva i alla fall.
          Fjällig bläcksvamp, Coprinus comatus, innehåller inte giftet coprin.
          Bläcksvamparnas släkte har fått sitt vetenskapliga namn från kopros, som betyder spillning (som de gillar att leva på).
          När man sedan upptäckte att vissa bläcksvampar innehöll ett gift döpte man det efter släktnamnet, alltså coprin.
          Det betyder inte att alla i släktet Coprinus innehåller giftet coprin.
          Fjällig bläcksvamp är en mycket god matsvamp, ganska kryddig i smaken, och det går utmärkt att dricka alkohol till.
          Om man däremot får i sig den grå bläcksvampen, C. atramentarius, kan man bli sjuk om man dricker alkohol till. Man blir snabbt dålig; bara efter några minuter upp till en timme kan man få hudrodnad, huvudvärk, svettning, kräkning, andnöd och ångest. Man kan vara sjuk upp till ett dygn efter. Varje gång man dricker alkohol upp till en vecka efter det att man ätit grå bläcksvamp kan man bli sjuk.
          Coprinet har konstaterats ge testikelskador på råttor och det är därför man inte alls ska äta den grå bläcksvampen, även om man är nykterist.
          Snälla, hjälp till att sprida detta; fjällig bläcksvamp är en god matsvamp och man kan dricka alkohol till utan att bli sjuk.
          Monica S
          Svampkonsulent sedan 1997
           
          Citera
          Azur
          Inlägg 02-04-2009, 20:15
          Länk hit: #3


          Gäster






          CITAT (MonicaS @ 02-04-2009, 20:16) *
          Om man däremot får i sig den grå bläcksvampen, C. atramentarius, kan man bli sjuk om man dricker alkohol till. Man blir snabbt dålig; bara efter några minuter upp till en timme kan man få hudrodnad, huvudvärk, svettning, kräkning, andnöd och ångest. Man kan vara sjuk upp till ett dygn efter.

          Är det allt? Jag trodde man fick njursvikt?

          Där ser man, man lär sig nåt nytt varje dag!

          Redigerat av Azur: 02-04-2009, 20:18
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 17:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon