Frön från olika växter håller olika länge, det vet vi ju. Några kan gro bara i några månader eller kanske ett år, medan vissa kan gro efter decennier. jag vet bara inte vilka som är färskvara och vilka man kan förvara hur länge som helst.
Jag vill nu bara prata om våra vanliga trädgårdsväxter; blommor och grönsaker. Vilka är det inte lönt att förvara mer än ett år? Vilka kan man så efter 5-10 år och få bra resultat?
Lite mer specifik fråga: Jag har sparat några stora blåfärgade vallmofrökapslar från någon eternellbukett som jag fick för kanske 10 år sedan. Hör vallmon till dem som har lång hållbarhet? Är det lönt att prov-så dem? Kan färgningen ha förstört fröna? Okej okej, det bästa svaret är förstås; TESTA! Och det ska jag nog göra, om inte någon säger "Nej, ingen idé, vallmofrön gror inte mer än ett par år."
--------------------
/// Ritva, med en trädgård i zon 5 i Sverige samt en i subtropiska Västafrika. Och mitt kostval är vegg.
|