Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tips på klemats för krukodling
          pockejocke
          Inlägg 10-07-2014, 22:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          04-07-2008
          Medlem nr: 17 222



          Jag har 2 krukor som står på på altanen vid en stolpe till en pergola, idag har jag i ena krukan förmodligen en Pink Fantasy i en mindre kruka har jag en Rouge Cardinal.

          De verkar dock inte trivas i krukorna då rankorna verkar dö efter ett tag. Rouge Cardinal blommar men jag har fått klippa bort flera rankor då de bladen blivit bruna och torkat. Krukan är ca 30cm bred fyrkantig och 30 cm djup.

          Pink Fantasy växte det upp två rankor som sträckte sig upp över toppen av stolpen och det kom hela 3st blommor på ena rankan och efter det så vissnade den och dog. Klippt ner den nu. Den kvarvarande rankan verkar trivas än fast inga knoppar och det är en ny på väg. Den krukan är 40x40 och ungefär 45 djup.

          Krukorna står i full sol söderläge och klematisarna har övervintrat i krukorna som jag lindade med bubbleplast och klippte plantorna till ca 20cm i våras.

          Funderar på att plantera dessa i en rabatt istället så jag undrar om det finns några tips på sorter som lämpar sig extra bra för krukodling.

          Bifogar en bild på hur krukorna står (bilden tagen i slutet av maj).
          Bifogad fil  IMG_0512.jpg ( 137.28k ) Antal nedladdningar: 51


          Tack på förhand!

          //Jocke
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-08-2025, 20:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon