Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fröstam, A2, Vilka äpplesorter?
          Sven Karlsson
          Inlägg 16-09-2005, 12:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 129
          Medlem sedan:
          21-06-2004
          Medlem nr: 3 902



          Det är självklart att fröstam och A2 är starkväxande och då finns det mera att tabort och om man gör fel så växer det snappt igen. Men vanliga fröstammar är produkt av moder och faderns anlag. Varför har vi forskning på att få bättre frukt om fröstammar löser nästan allt? Tänk om de som står i styrelser och ledning hade på sina oficiela sidor vilka träd som bär Kräfta? Svår skorv? Lagringsrötor ? Skulle inte detta minska mot nu att du köper träd utan att veta hur illa det är?? Sedan prydnadsträd som för smittan vidare? Jag vet att sverige lovade EU vid intredet att sluta med flera tusen arbetstillfällen och fick bidrag från EU för detta och då gör det inget vad som skräpar ner för de yrkesodlare för de skall ju ochså bort?Varför skall svensk fritidsträdgård ha bra fruktträd om EU:s övriga medlemmar får själja sin hårdare besprutad frukt till oss med lägre pris och lägre kostnader? Hur spruta ett fröstamträd mot skorv? Från stege med ryggspruta eller så "hoppas" att någon sparats genom "tur" Eller se ett stort fröstamsträd dö i kräfta? intresant?
          A2 som är ploblemet här på orten ,ingen har inte kommit på iden att låta ett ännu större träd Klara de andra problemen, Bina försvan här när BJÖRNEN förstörde kuporna i våras, för andra året i rad (utan ersättning) så nu finns inga bin här längre. Två år i red har det varit kallt vid blomningen utan blomning inga äpplen? Ibland dör trädna på vintern dit snön kommit. Trots att sorten skall tåla zon 6 och här är zon 5? Kanske skulle problemet delvis lösas med äpplesorten Antonovka som grundstam enligt några skall stammens härdighet gå över till sorten? (Som en del tror om B-stammarna) Det är ju tragiskt att de som sitter inne med kunskapen inte ytrar sig som Erlandsson i Hallstahammar?
          A2 som till 100% är den som säljs på plantskolor här omkring klarar 2- 5 år innan den dör. Därför slutar folk att köpa flera träd här? En del beror på sork, annat som att det är idel sandjord och att man inte vattnar vid torrka och när regnet kommer på hösten så har A2 startat en nytillväxtperiod och så kommer kölden en 3-5dagar med en -2- -5 grader C och så får den frostskador och dör nästkommande vår? ((?? Detta löses kanske inte med fröstam? År 1709 ? om jag minns rätt så hade sverige en mycket svår vinter. Dog inte de flästa träna i mäladalen då? Då fanns inte A2 eller B-stammarna men fröstam visseligen kanske en från norra europa var väl ympstam då och många fröstam träd dog ochså men några vart kvar. Så nu går jag och väntar på en svår vinter men som alla andra kan jag hoppas att jag är borta då. Vad har ni för nytta av 100 års fröstam träd om du säljer ditt stället och den som kommer efter med motorsåg tar bort och fräser bort stubbarna. Titta i villaträdgårdar vad fort det går att ta bort trän. Ja, inte ens när barn tar över efter föräldrar sparas det vicktigaste ditt livsverk?? Så kommer det att ske efter mig med och varför skall jag vänta med träna när jag startat så sent? det tar två eller tre år till??? Lever jag då??? Tyvärr dog den nya digitalkameran så nu får ni kanske inte se vad fjolårsträna vuxit i år. Hälsningar Norrfors frukt ( mitt namn på internet) För eget behov och blomprakt om något år. Sven wink.gif


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 18:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon