Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hem till krukväxterna igen, Långa rankor på ödesträdet och carnosan
          Bessie
          Inlägg 20-08-2006, 13:47
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jahaja, då är man tillbaka från grönbetet då, och slås av ett "Jösses, hade jag så där mycket växter, det hade jag glömt!" Vissa mår bra, andra mår lite sämre, stora hibiskusen har slutligen dukat under för spinn. Jag visslade en sorgemarsch medan jag bar den till soptunnan... sad.gif

          Vissa verkar ändå ha mått lite för bra. Ödesträdsrankan har växt med nästan en meter i sån takt att bladen inte hunnit med, och porslinsblomman har ett likadant fast kortare. Vågar man klippa dem till hanterlig längd fast det börjar vara slut på augusti?

          Vid närmare koll hade spinnkvalstren börjat kolonisera ödesträdet också, så det fick jag klippa en bra bit av. Hoppas det återhämtar sig.

          Tycker inte om spinn. mad.gif
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 13:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon