Hej!
Har en kattgård på 4x5 meter som sitter mot ett hus som är falurött. Jag funderar på att sätta klätterviltvin och Klematis där eller om någon kanske har andra förslag och bilder. Tar tacksamt mot bilder. Tror ni den fina röda färgen på klätterviltvinet försvinner till det faluröda?
Om jag gör denna kombinasion, hur nära varandra kan jag i så fall plantera växterna.
Finns det klematis som är gula? Vad för sorter skulle ni rekomendera. Jag gillar strora blommor i lila, purpelrött, vitt och gult.
Vissnar viltvinet och Klematisenpå vintern och kommer upp på nytt eller?
Jag tycker mycket om Klockrankan men jag vill inte ha en ettårsväxt så jag måste komma på något annat.
Är det någon som har andra bra ideer?
När man planterar viltvin och Klematis om det nu blir det. Vad ska man då använda för jord och hur djuptska man plantera dem?
Har en klätterkaprifol på tomten men den ser ganska trist ut nertill tycker jag så den går nog bort.
Villa ha en djungel som växer fort och med mycket blommor. Clematisen är tydligen lite giftig för katter men jag ska lösa det genom att sätta den på utsidan och med ett nät nertill på insidan så katterna inte kommer åt den.
|