Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ska städa trädgården idag
          Kvarnvik
          Inlägg 13-10-2007, 09:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 152
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 603



          Idag ska jag som det står ovan städa i trädgården. Har Dahloir att ta in, perenner i krukor, gladiolus att ta upp och tulpanlökar att peta ner i jorden. Jag har jätteverbena som jag tänkte försöka övervintra, har läst att man kan övervintra knölarna som dahlior. Jag har två plantor så jag tänkte spara en som knöl och en tänkte jag gräva upp och sätta i kruka och försöka övervintra i matkällaren.
          Mina små perennplantor som jag köpte från odla tänkte jag gräva ner i min mototspallkrage, ska man låta dem vara kvar i krukorna eller planteras i kragen?
          När det gäller löven som har börjat drälla omkring i hela trädgården, mest kastanj, är de bra att använda och täcka med? Har bla en magnolia som jag täckte på detta sätt förra året, men jag vet inte om det är det bästa sättet.

          Fler som ska städa eller redan har gjort det?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 08:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon