Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > En till glad nybörjare behöver råd...
          findus44
          Inlägg 04-03-2008, 15:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          04-03-2008
          Medlem nr: 14 382



          Hej!

          Trots att det är fullt ut vinter här uppe (norrlandskusten zon 5) har jag börjat fundera på hur jag ska hantera min nya trädgård.

          Jag har nyligen flyttat in i ett härligt hus med en trädgård full med bland annat rosor. Buskar såväl som klättrare. Vi köpte huset i höstas, flyttade in kring jul och har således aldrig sett rosorna "in action". Jag är helt och hållet nybörjare på rosfronten och har ingen aning om vad det är som växer i min trädgård förutom att det mesta ser ganska så förvuxet ut.

          Jag skulle vilja ha ett råd av er lite mer kunniga: Hur ska jag bära mig åt när våren kommer? Hur tar jag hand om mina rosor när jag inte vet vilka sorter det är? Ska jag bara ha is i magen en säsong och se vad det är som växer eller har ni några andra tips?

          eva
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 18:01
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon