Vi har satt en massa rosor på ön. Mest buskrosor och klätterrosor. I vintras frös flera ner rejält, en stackare tog sig i slutet av augusti först, med ett stackars litet blad. Var säker på att det var ett rotskott men lät den vara. Nu när vi var till stugan hade den orkat göra en blomma, och jag hade fel! Det var inget rotskott!
Men det var inte frågan. Utan frågan är om vi ska täcka, i såfall med vad och hur tidigt kan det göras? Dessutom, hur tidigt ska täckningen väck?
Vi åker ut sista gången nästa helg som det verkar nu och återkommer först i mitten av april, eller, det beror ju på isarna och hur våren blir, men i mitten av april brukar vi komma ut första gången ungefär.
Kan de vara täckta så länge, de stackars rosorna eller ska vi strunta i täckning? Och vad är det bäst att täcka med i såfall?
Redigerat av Anma: 19-10-2010, 17:27