CITAT (Markus_H @ 07-12-2010, 22:32)

Jag fick reklam från Kapahl idag, ett litet häfte i A5 format med ca 8 sidor. Jag är kanske inte deras främsta målgrupp men de finns nära och jag behöver en ny vinterjacka så jag bläddrade igenom för att se vilka erbjudanden de hade. 3 uppslag med damkläder och 3 uppslag med barnkläder, noll herrkläder!
Likadant är det när postorderfirmor som ellos, H&M Rowells mfl skickar ut extra kataloger med "höstnytt", "julerbjudande" "nytt i sortimentet" m.m. aldrig några herrkläder i dom! Män hänvisas till huvudkatalogen och där utgör ju herrkläder ca 10% av katalogen.
Köper inte svenska män kläder själva???

eller är det alltid mamma, flickvän, fru som köper det åt dom hela livet för jag hittar då aldrig någon reklam som vänder sig till mig!
Jag fick samma reklam som du ... ett litet plus var iaf att det följde med rabattkupong 30% på herrkläder
lika som på barn & dam.
Visst köper svenska män kläder ... inte köper jag åt min man ... men jag kan ibland följa med som smakråd.
Han köper nytt några ggr/år ...t-shirt och tröja kan bli impulsköp om han ser något han gillar. Skor har han också många par ... man ska inte gå i samma skor en hel dag. Sedan så behövs ju skor för olika tillfällen/klädsel/väder.
Son och svärsöner köper också sina kläder & skor själv ... men har ibland sina resp. med som smakråd.
Antal par skor som står i hallen hos oss, är alltid två ... ett par är mina det andra paret hans.