Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sjuk växt?, Jag har problem med en gullranka!
          Fröken Grönväxt
          Inlägg 17-02-2011, 12:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          13-02-2011
          Medlem nr: 39 144



          Man skulle kunna säga att jag är lite av en nybörjare när det kommer till krukväxter, förra senhösten köpte jag mig i princip de första jag någonsin ägt, däribland två gullrankor. När jag häromdagen kikade till dessa såg jag att den ena gullrankan hastigt och plötsligt sjuknat till på något vis, och jag undrar... vet någon vad som är fel på den?

          Bifogad fil  gullranka_sjuk.jpg ( 58.52k ) Antal nedladdningar: 63


          Jag har funderat på om det kan vara övervattning, men jag tycker ändå att jag vattnat de två plantorna ungefär lika mycket och ofta, och den ena lever och frodas.

          Bifogad fil  gullranka_frisk.jpg ( 61.23k ) Antal nedladdningar: 51


          Bladen på den sjuka plantan är mjuka, bruna och böjliga, till skillnad från den friska där bladen är styva som tjockt papper... ungefär. Båda plantorna har stått i ett nordligt fönster och de båda bör ha behandlats likvärdigt tycker jag nog.

          För någon månad sedan blev ett par blad från de båda plantorna "sjuka" på samma vis som nu, då klippte jag till och fixade med de två och de båda såg ut att ta det bra tills för några dagar sedan.

          Någon som kan spekulera i vad som är fel?

          Fler bilder på plantorna
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 21:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon