| |
|
  |
Arbete med levande människor tillhör lågstatus |
|
|
|
|
28-03-2011, 18:40
|

Medlem
Antal inlägg: 6 240
Medlem sedan: 04-11-2005
Medlem nr: 6 755

|
CITAT (Blomstertanten @ 28-03-2011, 19:33)  Vad är det då som håller nere lönerna i de privata låglöneyrkena som tex handelsanställda, restauranganställda och lokalvårdare? Är det också sossarnas fel? Ja hjälp, det börjar snart att bli löjligt skrattretande! Undrar om det inte var sossarnas fel att det snöade här igår också...FNISS!!
--------------------
**Cacki z 3**
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 18:42
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
CITAT (Blomstertanten @ 28-03-2011, 19:40)  Tur att det inte är vänsterpartiets fel i alla fall  Jodå, det är vänsterpartiets fel oxå... (tänk så mycket elände som Sovjetunionen ställt till med)
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 18:52
|
Medlem
Antal inlägg: 5 162
Medlem sedan: 20-11-2006
Medlem nr: 8 833

|
CITAT (Blomstertanten @ 28-03-2011, 19:33)  Vad är det då som håller nere lönerna i de privata låglöneyrkena som tex handelsanställda, restauranganställda och lokalvårdare? Är det också sossarnas fel? Det beror säkert på att det inte är någon konkurrens om arbetskraften i de yrken du nämner ovan. Om någon slutar kan arbetsgivaren omgående plocka in någon annan, dessutom ser t.ex. många studerande dessa jobb som lämpliga extrajobb eller genomgångsjobb. Om t.ex en lärare eller syrra slutar måste ju ersättaren ha lämplig utbildning. Gita
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 19:18
|

Medlem
Antal inlägg: 4 721
Medlem sedan: 19-07-2008
Medlem nr: 17 660

|
Men det vet ni väl att om man är alliansare så förminskar man felen den gör, samtidigt som man förstorar socialdemokratins fel o brister, och vise versa. Om inte annat så är politikerna goda läromästare på hur vi skall göra. Sådan är politiken.
--------------------
Odlar i zon 2-3 utanför Uddevalla
Den bästa huvudkudden har ett positivt innehåll.
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 19:25
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
CITAT (Blomstertanten @ 28-03-2011, 19:33)  Vad är det då som håller nere lönerna i de privata låglöneyrkena som tex handelsanställda, restauranganställda och lokalvårdare? Är det också sossarnas fel? kvalifikation,du behöver knappast någon avancerad utbildning för att sitta i kassan på konsum, har du någon utbildning t.ex så du jobbar i fackhandel så är löneläget inte så dåligt,det som drar ner totallönen är att det förekommer mycket deltid. lön kopplas ofta till din utbildning,dock ej inom offentlig sektor där många högutbildade jobbar alldeles för billigt.varför har inte den sektorn hängt med under alla år som det varit sossestyre? skattepengar har det ju inte saknats då vi har haft högst skattetryck i världen fram till 2006. jo,jag skyller på sossarna då det är de som styrt landet och tyvärr också styrt facket så medlemmarna upplever sig som maktlösa,något som får många att lämna facket. Är själv fackansluten o har varit så hela mitt yrkesverksamma liv och unnar de anställda i skattefinansierad verksamhet drägliga löner. alliansen har inte tagit i frågan o sossarna o facket tiger som vanligt. Ulf
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 19:32
|

Medlem
Antal inlägg: 6 240
Medlem sedan: 04-11-2005
Medlem nr: 6 755

|
CITAT (malarmaster @ 28-03-2011, 20:25)  kvalifikation,du behöver knappast någon avancerad utbildning för att sitta i kassan på konsum, har du någon utbildning t.ex så du jobbar i fackhandel så är löneläget inte så dåligt,det som drar ner totallönen är att det förekommer mycket deltid. lön kopplas ofta till din utbildning,dock ej inom offentlig sektor där många högutbildade jobbar alldeles för billigt.varför har inte den sektorn hängt med under alla år som det varit sossestyre? skattepengar har det ju inte saknats då vi har haft högst skattetryck i världen fram till 2006. jo,jag skyller på sossarna då det är de som styrt landet och tyvärr också styrt facket så medlemmarna upplever sig som maktlösa,något som får många att lämna facket.Är själv fackansluten o har varit så hela mitt yrkesverksamma liv och unnar de anställda i skattefinansierad verksamhet drägliga löner. alliansen har inte tagit i frågan o sossarna o facket tiger som vanligt. Ulf Det skulle vara intressant om du ville utveckla det här lite.
--------------------
**Cacki z 3**
|
|
|
|
|
|
|
netha
|
28-03-2011, 19:38
|
Gäster

|
CITAT (Blomstertanten @ 28-03-2011, 20:00)  Har länge funderat på varför vårdpersonal, barnomsorgspersonal, äldreomsorgspersonal och lärare ska sköta fler och fler administrativa uppgifter? Det borde väl administratörer göra? Jag tycker det är slöseri att tex läkare och sjuksköterskor knappt har tid att vårda patienter för allt pappersarbete. Förskolelärarna har dagarna fullbokade med diverse möten och planeringar, möten verkar viktigare än att ta hand om barnen. Dessutom ska de göra försäkringskassans jobb och fylla i papper om VAB.
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 19:53
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
när du har en facklig organisation som är nära lierad för att inte säga del i ett politiskt parti o samma folk sitter i partiet som i fackorganisationen får du problem särskilt som de enskilda medlemmarna inte röstar på det politiska partiet. vi har den lägsta andelen fackanslutna någonsin o många lämnar,t o m de som varit medlemmar i många år.ungdommar har alltid varit svårt att motivera att gå med,nu är det nästan omöjligt. jag hade helst sett en fackförening som är opolitisk o kämpar för sina medlemmars rättigheter,löner,miljö m.m istället för att agera stödtrupper. vitsen med en fackförening är ju att vara stor o stark för att kunna påverka.men har man inga medlemmar så lyssnar ingen,särskilt inte arbetsgivaren. i mitt fack har det gått så långt att egen a-kassa är borta,avdelningar har slagits ihop o de lokala sektionerna är borta,tillika medlemmarna.inte för att yrkeskåren krymt,tvärtom. min mening är att om den fackliga verksamheten,särskilt inom LO sidan skall överleva bör man tänka om angående sin politiska förankring. varför skall facket agera parti,det finns ju redan i riksdagen. Ulf
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 20:21
|

Medlem
Antal inlägg: 6 240
Medlem sedan: 04-11-2005
Medlem nr: 6 755

|
CITAT (malarmaster @ 28-03-2011, 20:53)  när du har en facklig organisation som är nära lierad för att inte säga del i ett politiskt parti o samma folk sitter i partiet som i fackorganisationen får du problem särskilt som de enskilda medlemmarna inte röstar på det politiska partiet. vi har den lägsta andelen fackanslutna någonsin o många lämnar,t o m de som varit medlemmar i många år.ungdommar har alltid varit svårt att motivera att gå med,nu är det nästan omöjligt. jag hade helst sett en fackförening som är opolitisk o kämpar för sina medlemmars rättigheter,löner,miljö m.m istället för att agera stödtrupper. vitsen med en fackförening är ju att vara stor o stark för att kunna påverka.men har man inga medlemmar så lyssnar ingen,särskilt inte arbetsgivaren. i mitt fack har det gått så långt att egen a-kassa är borta,avdelningar har slagits ihop o de lokala sektionerna är borta,tillika medlemmarna.inte för att yrkeskåren krymt,tvärtom. min mening är att om den fackliga verksamheten,särskilt inom LO sidan skall överleva bör man tänka om angående sin politiska förankring. varför skall facket agera parti,det finns ju redan i riksdagen. Ulf Man kan nog tycka vad man vill om facket/sossarna men vi får inte glömma hur partiet och fackföreningarna uppstod och då kanske det är en ganska naturlig koppling ändå. Om nu så många är emot att det är på det viset varför startar man då inte upp en ny fristående förening? Det skulle säkert gå att få till något slags samarbete med LO ändå. Det stora medlemstappet anser inte jag att man kan beskylla varken fack eller sossarna för helt och hållet . Det var andra saker som alliansen fixade som gjorde att folk gick ur. Den där omorganisationen du nämner berör nog nästan(?) alla förbund som en frukt av medlemstappet, tyvärr. Jag skulle också önska att det vore lite mer krut i våra förtroendevalda fackgôbbar men till syven och sist är det ändå alltid arbetsgivarna som har sista ordet. Men visst lite mer mod och kampvilja efterlyses! Att det är sossarnas fel att det ser ut som det gör idag håller jag inte med om. Snarare alliansens försök att söndra facken. Sossarna har väl aldrig försökt att motarbeta det fackliga arbetet, varför skulle de?
--------------------
**Cacki z 3**
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 20:28
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
Att folk lämnat facket beror till största delen på de kraftigt höjda avgifterna, knappast något man kan lägga skulden på sossarna för.
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 20:33
|

Medlem
Antal inlägg: 94 312
Medlem sedan: 07-10-2007
Medlem nr: 12 751

|
CITAT (*Stintan* @ 28-03-2011, 21:28)  Att folk lämnat facket beror till största delen på de kraftigt höjda avgifterna, knappast något man kan lägga skulden på sossarna för. Precis! Borgarna började sitt regeringsinnhav med att försämra villkoren så att både A-kassa och fackavgifter steg rejält. Målet är naturligtvis att försvaga facket och göra livet lättare för företagarna.
--------------------
Har du också ett stort monster under sängen?  zon 1
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 20:57
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Aqvakul @ 28-03-2011, 21:33)  Precis! Borgarna började sitt regeringsinnhav med att försämra villkoren så att både A-kassa och fackavgifter steg rejält. Målet är naturligtvis att försvaga facket och göra livet lättare för företagarna. Nog började det väll försvinna folk från fackföreningarna långt innan dess? Exempelvis gick både min mor och min syster ur efter kommunals extremt dåliga löneförhandling i mitten på 00-talet då min mor faktiskt fick sänkt lön. Sedan är det klart att många kom till skott när villkoren förändrades, men de flesta av de hade nog gått ur förr eller senare ändå. Sedan kanske man skall förtydliga att förändringen som gjordes var att man tog bort avdragsrätten för fackföreningsavgiften, alltså samma som man gjorde med RUT-jobben fast tvärtom. Kan man anta att det var exakt samma människor som klagade i båda fallen?
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 21:04
|
Medlem
Antal inlägg: 10 260
Medlem sedan: 02-05-2005
Medlem nr: 5 642

|
CITAT (Huggorm @ 28-03-2011, 21:57)  Nog började det väll försvinna folk från fackföreningarna långt innan dess? Exempelvis gick både min mor och min syster ur efter kommunals extremt dåliga löneförhandling i mitten på 00-talet då min mor faktiskt fick sänkt lön. Sedan är det klart att många kom till skott när villkoren förändrades, men de flesta av de hade nog gått ur förr eller senare ändå. Sedan kanske man skall förtydliga att förändringen som gjordes var att man tog bort avdragsrätten för fackföreningsavgiften, alltså samma som man gjorde med RUT-jobben fast tvärtom. Kan man anta att det var exakt samma människor som klagade i båda fallen? Det var en RIKTIG höjning. För IF Metalls medlemmar steg avgiften med 246 kronor från 93 till 339 kronor per månad. Eller menar du att avdraget var två gånger så stort som avgiften från början?  Dessutom togs avdragsrätten bort så i realiteten blev höjningen ännu högre.
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 21:05
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
Ibland är du helt ute och cyklar Huggorm.
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 21:07
|
Medlem
Antal inlägg: 10 260
Medlem sedan: 02-05-2005
Medlem nr: 5 642

|
Rättelse. Höjningen gällde A-kasseavgiften, inte fackavgiften som mig veterligen inte höjts alls. (rätta mig om jag har fel)
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 21:07
|
Medlem
Antal inlägg: 2 446
Medlem sedan: 26-02-2010
Medlem nr: 28 186

|
CITAT (*Stintan* @ 28-03-2011, 21:28)  Att folk lämnat facket beror till största delen på de kraftigt höjda avgifterna, knappast något man kan lägga skulden på sossarna för. tappet av medlemmar är något som började långt innan regeringsskiftet 2006,håller med om att det accelererade senare men det beror inte bara på höjda avgifter de var minsann inte låga innan heller . facket behövs,nu mer än på många år men för att vinna tillbaks medlemmar måste man tänka om. jag vet mycket väl arbetarrörelsens historia,jag är själv del av den men samhället o framförallt arbetsmarknaden har förändrats,dock står facket kvar i sin klasskampsretorik istället för att följa sina(tidigare) medlemmar o förnya facket så att det passar vår tid. visst kan man försöka bilda nya fack,men då krävs det eldsjälar o framförallt pengar. bättre att de fackföreningar vi har idag tänker om,tänker på fackets roll för sina medlemmar. politik ska skötas av partier,inte fack.problemet är att de som arbetar aktivt i facket oftast är sossar,valda eller anställda av sossar .när de annonserar efter personal står det oftast," skall dela arbetarrörelsens värderingar" därmed redan från början sortera bort olämpliga kandidater. har själv upplevt hur styrelseledamöter sorterats bort om de yttrar sig olämpligt om "rörelsen". förstår inte varför man måste tillhöra ett visst parti för att jobba som ombudsman t.ex. ulf
|
|
|
|
|
|
|
|
28-03-2011, 21:10
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Anma @ 28-03-2011, 22:07)  Rättelse. Höjningen gällde A-kasseavgiften, inte fackavgiften som mig veterligen inte höjts alls. (rätta mig om jag har fel) Med andra ord så fanns det inga fel i det jag skrev? CITAT (*Stintan* @ 28-03-2011, 22:05)  Ibland är du helt ute och cyklar Huggorm. Vad är det du anser vara fel?
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|