Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          17 sidor V  « < 4 5 6 7 8 > »   
          Skriv svarNytt inlägg
          > Varghatare sprider osaklig propaganda
          sparvuggla
          Inlägg 30-05-2011, 16:07
          Länk hit: #101


          Medlem
          Antal inlägg: 1 402
          Medlem sedan:
          18-05-2009
          Medlem nr: 23 407



          Nu har man frångått det ursprungliga ämnet som var varghatarnas olaga affischering, men ok.
          Ang. sorkar.
          Jägarnas hetsjakt på räv har rubbat naturens balans, det är tydligt. Såna här tecken finns överallt där det jagas. Även skogsplanteringar drabbas hårt p.g.a. jägarna, som dessutom vill ha ännu mer älgar!

          Tjäder och orre är borta redan på många lokaler. Jakt är ett primitivt otyg , jägarnas antal blir dock allt färre för varje år tack och lov. trots den stalinistiska jaktpressens ständiga kravlösa värvningsförsök ,
           
          Citera
          smuleborg
          Inlägg 30-05-2011, 20:13
          Länk hit: #102


          Medlem
          Antal inlägg: 1 623
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 799



          Jag är i vissa delar böjd att hålla med. Jakten på räv, ser vi här också. Konkurrens om rådjursstekar (och kanske framför allt om själva jakten). Vi är dock lyckligt lottade.; jaktlaget här ser längre än till rådjursstekarna, de sätter sig direkt i suven och åker flera kilometer till en av oss rapporterad självdöd älg. Tog den till läns.vet. i Norrtälje, om jag minns rätt. Det konstaterades - Ingen smitta! Och jaktlaget här matar - om vintern - rådjur, vildsvin och älg som om det vore tamboskap. Så visst är de djurvänner. Jag raljerar en smula, men ändå.

          Ja, jag raljerar. Vi äter gärna vilt, och här är själva jakten på älg och rådjur etisk. Jägarna är inte bara jägare; de är tillika viltvårdare. Sedan kommer det andra; skjuta räv, mata som om de vore tamboskap. Jag vet inte hur de förhåller sig till varg. Eller Lo. Så klart kan jag gissa.


          --------------------
          smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm.

           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 30-05-2011, 20:21
          Länk hit: #103


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Sparvis inlägg är riktigt roliga, bara man inte tar dem eller honom på allvar.

          Upp till kamp emot kvalen, sista striden det är...


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 31-05-2011, 05:38
          Länk hit: #104


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          CITAT (sparvuggla @ 30-05-2011, 17:07) *
          Nu har man frångått det ursprungliga ämnet som var varghatarnas olaga affischering, men ok.
          Ang. sorkar.
          Jägarnas hetsjakt på räv har rubbat naturens balans, det är tydligt. Såna här tecken finns överallt där det jagas. Även skogsplanteringar drabbas hårt p.g.a. jägarna, som dessutom vill ha ännu mer älgar!

          Tjäder och orre är borta redan på många lokaler. Jakt är ett primitivt otyg , jägarnas antal blir dock allt färre för varje år tack och lov. trots den stalinistiska jaktpressens ständiga kravlösa värvningsförsök ,


          Vi har FLER rävar nu än vad vi hade INNAN rävskabben drabbade Sverige på 80 och 90-talet så vart har du fått ditt påstående ifrån?

          Vi har färre älgar nu än vad vi har haft tidigare.

          Tjäder och orre tas av räv, mård, mink och stora rovfåglar som har ökat i antal...

           
          Citera
          sparvuggla
          Inlägg 31-05-2011, 17:25
          Länk hit: #105


          Medlem
          Antal inlägg: 1 402
          Medlem sedan:
          18-05-2009
          Medlem nr: 23 407



          [quote name='dahla' date='31-05-2011, 06:38' post='1412937']
          Vi har FLER rävar nu än vad vi hade INNAN rävskabben drabbade Sverige på 80 och 90-talet så vart har du fått ditt påstående ifrån?


          Min jämförelse om räven var på kortare tidsperspektiv, inte från 80-talet då rävskabben var som värst.

           
          Citera
          herkules
          Inlägg 31-05-2011, 17:46
          Länk hit: #106


          Medlem
          Antal inlägg: 5 521
          Medlem sedan:
          14-03-2006
          Medlem nr: 7 219



          så länge nöjesjakt är tillåten kommer inte naturen att vara i balans, skillnad mot förr då man jagade för att få mat på bordet och lät naturen sköta sig själv med resten.


          --------------------
          likes anarki och faråthelvete ☺
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 31-05-2011, 21:41
          Länk hit: #107


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          CITAT (sparvuggla @ 31-05-2011, 18:25) *
          Min jämförelse om räven var på kortare tidsperspektiv, inte från 80-talet då rävskabben var som värst.


          Då har du riktigt fel för det är tydligen fler rävar NU än det var innan rävskabbsepidemin...

          Räven är ett av världens mest spridda rovdjur. Den är aktiv året runt och finns i alla miljöer, från kalfjället till städernas parker och villaområden. Räven är allätare och äter såväl djur som smågnagare, rådjurskid, harar och insekter, men också bär, kadaver och avfall.

          Rävstammen drabbades hårt av rävskabb under 70- och 80-talet, men har återhämtat sig. Rävarna är troligen mer motståndskraftiga nu och nya utbrott får inte lika omfattande följder. Under rävskabbens härjningar på 1970- och 80-talet gick räven ner kraftigt, vilket bekräftade att den har stor betydelse för småviltstammarna. Nedgången ledde till en kraftigt ökad tillgång på både skogshöns, hare och rådjur. Senare undersökningar har också visat att rävpredation i allmänhet är den avgjort viktigaste dödsorsaken hos rådjurskid under sommaren.


          Tätheten i rävstammen varierar med tillgången på föda. Den kan ligga på åtta djur per 1 000 ha (10 km2) i uppodlade sydsvenska landskap men på bara två djur på samma yta i fattigare områden längre norrut.
          Föryngringen varierar också med tillgången till föda och geografisk plats i landet. Studier från tiden innan rävskabben visade på en kraftig årlig variation (20-60%) i andelen årsungar i norra delen av landet. Rävstammen i sydöstra och södra Sverige uppvisade under samma period en betydligt jämnare åldersfördelning (ca. 40-50% årsungar).

          Skillnaden beror troligtvis att rävarna i Norrland är så mycket mer beroende av sorktillgången. Sorkpopulationerna har toppar med 3-4 års intervall, vilket skapar svängningar även i rävstammen. Det är intressant att notera att rävstammens toppar direkt verkar kunna sammanfalla med smågnagarnas upppgång i populationstäthet. En hypotes är att rävarna på något sätt får en signal, via t.ex lukt från smågnagarhonorna, att en massförökning är att vänta. Detta skulle då göra att rävtiken med framgång kan föda fram många foster redan samma år som sorkstammen förtätas.

          Flera studier pekar på att rävstammarna blir tätare av den fragmentering av skogslandskapet som uppstår av modernt jord- och skogsbruk. Forskare har som förklaring till detta föreslagit att det kan bero på att tätheten av, de för räven viktiga bytesdjuren, sorkar ökar vid denna markanvändning. Att sorkarna blir fler antas uppkomma av att mängden gräsbeväxta ytor - vilket gynnar sorkar - ökar när äldre sluten skog i stor utsträckning ersätts av mer likåldrig skog i yngre stadier.
          Forskare har föreslagit att dessa förtätade rävstammar ger ett högre predationstryck på småviltsstammarna såsom harar och markhäckande fågel.

          Det har även föreslagits att de, sedan några decennier, uteblivna svängningarna i södra Sveriges smågnagarstammar också kan ha uppkommit genom ovan nämnda kedjereaktion som startar med modernt skogsbruk och mynnar ut i tätare rävstammar och förändringar i dess bytespopulationer.
          Rovdjur, som räven, utsätts för predation eller dödlighet av andra större rovdjur, precis som räven själv gärna ger sig på mindre rovdjur. Främst är detta troligen för att minska på konkurrens, men ibland utgör de slagna rovdjuren också föda.
          Lodjur prederar på räv, både på vuxna produktiva djur och valpar. Räv och lodjur delar viktiga bytesdjur, främst rådjur, hare och skogsfågel. Lodjuren lämnar relativt ofta en slagen räv utan att äta av den. Enligt en studie i 37 % av fallen, att jämföra med att det inte observerades i något fall på bytena rådjur och hare.

          Ett par svenska studier har beräknat hur stor dödligheten från lodjur skulle utgöra på rävstammen. Studierna har visat på i storleksordningen 5 respektive 14 % dödlighet i rävstammen med anledning av lodjurspredation. Har detta någon effekt på rävstammarnas täthet? Man vet att räven har hög reproduktionstakt och ofta producerar ett överskott av ungar, vilket skulle kunna kompensera för lopredationen. Samtidigt kanske man inte ska underskatta effekten av lodjurens predation, som kan ske på vintern sedan rävens reviretablering befästs inför reporduktionen eller under våren på en tik som försörjer en valpkull. Forskarna lutar åt att lodjurens predation på räv kan ge avtryck i rävstammarna och att effekten på lång sikt kan bli betydande.
          Därtill kan det vara så att rävar, i närvaro av lodjur, förskjuter sina hemområden från skogen till förmån för mer mot öppen mark, dvs. bebyggelse och jordbruksmark. Ett beteende som rapporteras när det gäller rådjur, och som antas ha sitt ursprung i att minska risken för predation av lodjur. Detta skulle då potentiellt kunna minska tätheten av räv på lanskapsnivå.
          Lodjurens ovan nämnda effekter på rävstammarna kan möjligtvis gynna stammarna av hare och skogsfågel. När det gäller rådjursstammarna är en positiv effekt svårare att tänka sig - trots rävens omfattande predation på rådjurskid - eftersom rådjur utgör stapelföda för lodjuren.

          Men forskning tyder även på att räven kan gynnas av lodjursförekomst. Lodjur lämnar en ansenlig mängd kadaver efter sig och räven är asätare. Som exempel kan nämnas att lodjur lämnar kvar cirka hälften av ett slaget rådjur. Rådjurskött utgör en viktig födokälla för räven under vintern. Andel rådjurskött i rävdieten visade sig ha ökat när man jämförde rävdieten på Grimsö forskningsområde under slutet av 70-talet med början av 2000-talet. Och detta håller man för sannolikt att det ska beror på att lodjur var närvarande under den senare perioden. Nämligen var t.ex var inte rådjurstätheten högre under den senare perioden.
          Dessutom kan kungsörn och varg vara tänkbara fiender. Det är osäkert hur viktiga dessa är för rävstammarna i Sverige. Men sannolikt är rävstammarna tätare i områden som har få stora rovdjur.
          Den lokala rävstammens storlek förändras årligen genom omfattande vandringar, främst bland unga hanar. Studier på sändarförsedda rävar visar att de kan förflytta sig långt vid behov. Rekordet lär innehas av en skabbsmittad räv, som hade rört sig 43 mil.

          Ungdödligheten är givetvis viktig för populationens utveckling. I de tidigare nämnda undersökningarna varierade den kraftigt (7-70%) med sorktillgången i Norrland, medan den var stabilare längre söderut.
          Liksom andra rovdjur som inkräktat på människans djurhållning, lär räven ha jagats hårt genom tiderna. Jakten kan tidigare ha varit en viktig dödsfaktor i rävpopulationerna. Unga djur, med sin bristande erfarenhet, kan ha drabbats hårt även i det fallet.
          Den största nedgången i rävstammen i modern tid lär sjukdomen rävskabb ha förorsakat på 1970-80-talet. Den minskade rävstammens storlek till ungefär hälften. Rävskabb är en sjukdom som orsakas av ett kvalster och leder till pälsförlust, infektioner och uttorkning.

          En rävsjukdom som ibland förväxlas med skabb är ullrävssjuka. Den är förmodligen ärftlig och gör att räven saknar större eller mindre partier täckhår i pälsen (och ibland också ullhår). Sjukdomen kallas också Samsonsjuka.
          Rävens dvärgbandmask Echinococcus multilocularisär en inälvsmask som kan ha människan som mellanvärd. Räven, som inte själv blir sjuk, får i sig den vuxna parasiten genom att äta inälvorna av bytesdjur, främst smågnagare.
          Bandmasken utsöndrar ägg med avföringen hos räven. När dessa äts av människa, t ex via dåligt sköljd svamp eller frukt, utvecklas blåsmask. Denna blåsmask drabbar främst levern men kan också avge dottersvulster i andra organ. Sjukdomen är mycket allvarlig och inga botemedel är kända. De kemiska preparat som prövats mot sjukdomen måste den sjuke ta under resten av livet.

          Räven sprider också bakteriesjukdomar. Salmonella har konstaterats, men räven själv verkar immun mot sjukdomen.
          Vad gäller virussjukdomar är de huvudsakligen desamma som hos hundar, som vaccineras till skydd mot dem. Virussjukdomarna leder ofta till beteendeförändringar hos räven, som plötsligt uppträder oskyggt kring människor
          Valpsjukan är en allvarlig virussjukdom som leder till feber och inflammationer och senare oftast till döden.
          Rävar som drabbats av hjärninflammation uppvisar liknande symptom som vid valpsjuka. Balansrubbningar och aggressivitet kan uppträda.

          Räven är en viktig smittkälla för rabiesvirus. Sjukdomen är mycket allvarlig, påverkar det centrala nervsystemet, leder till okoordinerade muskelrörelser, aggressivitet och senare paralys och död. Viruset smittar också människan.
          Rävstammen har jagats kraftigt för att förhindra rabiessmitta i många delar av artens utbredning (t ex Europa och Nordamerika). Det har visat sig synnerligen svårt att skjuta bort rävar i tillräcklig mängd och stammen återhämtar sig snabbt. Numera tillämpas ett program med vaccinering på kontinenten. Vaccinet består av ett genmodifierat virus i födan. Metoden har visat sig lyckosam.
          I likhet med andra viltarter, som grävling, björn och vildsvin, drabbas också räven av trikiner. Det är maskar som räven får i sig via födan. Det vuxna stadiet som utvecklas i djuret tränger in och kapslar in sig i dess muskelvävnad. Trikinerna leder till svåra smärtor och muskelförsvagning.
          Undersökningar antyder att räven drabbas i högre utsträckning än andra arter. I ett material som SVA:s insamlat konstaterades 20% trikinsmittade rävar.

          Källa: http://www.jagareforbundet.se

          Redigerat av dahla: 31-05-2011, 22:00
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 31-05-2011, 21:59
          Länk hit: #108


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Var har du tagit det där ifrån? Eller är du själv författaren?


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 31-05-2011, 22:01
          Länk hit: #109


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          Glömde ange källan... ändrat nu
           
          Citera
          Orkidétjuven
          Inlägg 31-05-2011, 22:50
          Länk hit: #110


          Medlem
          Antal inlägg: 1 546
          Medlem sedan:
          22-02-2008
          Medlem nr: 14 192



          CITAT (dahla @ 31-05-2011, 22:41) *
          Då har du riktigt fel för det är tydligen fler rävar NU än det var innan rävskabbsepidemin...


          Men du säger att det är fler rävar nu än innan skabben. Men din källa, jägarförbundet skriver

          "Uppskattningar av rävstammen baserade på avskjutningsnivåerna på 70-talet talar om minst 150 000 djur före rävskabben. Ungefär lika många lär finnas nu, när stammen återhämtat sig."

          Vidare står det...

          "Från att ha varit ett relativt sparsamt förekommande inslag i den svenska faunan under de höga skinnprisernas tid på 20- och 30-talet tillväxte populationen fram till och med första hälften av 70-talet. Då kom skabben. Detta hudlevande kvalster fick förödande konsekvenser och rävarna decimerades till hälften eller mindre av sitt tidigare antal. Störst effekt fick sjukdomen på de tätaste stammarna i Sydsverige. Idag har rävpopulationen återhämtat sig, även om skabben finns kvar. Från en årlig avskjutning om ca 70 000 individer under första hälften av 70-talet (före skabben) kan man beräkna en populationsstorlek om åtminstone 150 000 vuxna djur på våren."

          Min fundering är dock hur såg populationerna ut innan 20-och 30 talet. Antar att det inte bedrevs ngn forskning på populations storlekar innan dess. Och ioch med skinn handeln så borde ju många djur ha skjutits då. JAg skulle tro att pre 1900 så låg kanske rävantalet återigen ganska högt. DOck kanske inte så högt som idga tanke på att jorbruk och andra grejer räven kan ha fördel av har höjt ribban, men ändå i höjd med säg kanske 125 000 vuxna djur. Funderingar bara. Vore intressant med en källa som dock inte hänvisar till jägarförbundet.
           
          Citera
          smuleborg
          Inlägg 31-05-2011, 22:50
          Länk hit: #111


          Medlem
          Antal inlägg: 1 623
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 799



          Om vi tar bort det faktum, eller den "hypotes", gissning, att lobbandet mot varg grundas i jägarnas vilja att bedriva jakt med lösa hundar och slippa konkurrensen om rådjursstekarna. Vad har vi då kvar? En möjlighet att varg i modern tid kan ta en människas liv? Någon nämnde sorkar, (ett faktum) någon eller några människor dör av sork varje år. Ska vi utrota sork (med allt vad det innebär, obalans). Människor angrips av hundar då och då, ska vi därför utrota hund eller begränsa dess liv reservat?

          Rovdjuren behövs för att skapa ordning och reda, balans. Ja, det vet vi.

          Någon skrev om nöjesjakt, för mig är nöjesjakt att t.ex. skjuta räv. Vi äter inte räv. Den skjuts av andra skäl (konkurrens om rådjursstekarna).

          dahla, jag menar inget illa, men jag orkar inte läsa dina inlägg. Jag minns dig från tidigare trådar; jag försökte då att ta in. Ordet är fritt. Och det är fritt att "sålla". Ett tips dahla, skriv kortare inlägg, och framför allt - skriv själv. Vi kan alla googla, informationsflödet är enormt.

          Slut på inlägget.

          Nu halkar jag ur min egen tråd. Klipper in:

          "För att jägarna skall få bedriva sin hobby utsattes vi för över 44 000 tusen trafikkollisioner med klövvilt under 2010. Årligen dör nio personer och ett 70-tal skadas svårt. Kostnaderna tas av samhället och via försäkringspremierna. För att skydda oss från jägarnas hobbyverksamhet byggs viltstängsel för över 50 miljoner. Viltet erbjuds också exklusivt skogsplantsfoder med framtida nationellt, årligt produktionsbortfall på miljardbelopp.

          I praktiken innebär det att övriga samhället får betala mycket dyrt för att fylla jägarnas frysboxar, rensa nästan halva landet på rovdjur för två hekto renkött och ersätta fårfarmare som valt boskap för att minimera tillsyn och besvär. Ett rimligt krav från övriga medborgare är därför att endast skydda verksamhet som bedrivs enligt affärsmässiga villkor och överlåta övrig natur att sköta sig själv.
          Ett nationalekonomiskt lönsamt alternativ som skulle ge oss en viltstam av alla sorter unik i världen och turistmässigt mycket tilltalande. En nationell förvaltning som fördelar kostnader och intäkter likvärdigt på hela befolkningen och ger alla likvärdiga möjligheter.
          Det är min utgångspunkt och det som bäst tillgodoser mina intressen. Krasst ekonomiskt även den mest tilltalande för de som inte är renägare, fårskötare eller jägare – därmed den bästa lösningen för 95 procent av befolkningen."

          Ur artikeln "Billigare att mata vargen med oxfilé". Jag känner inte till artikelförfattaren Carl Festin.


          --------------------
          smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm.

           
          Citera
          dahla
          Inlägg 01-06-2011, 06:21
          Länk hit: #112


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          Ett vargrevir i Värmland är ca 100 000 hektar, där finns idag i genomsnitt 12 älgar per tusen hektar i vinterstam. För att ingen skall bli förbannad bör jag tillägga att det är stora variationer. Det motsvarar 1200 älgar som ger 480 kalvar, totalt 1680 älgar. Vargarna tar ca 120 av dessa. Återstår 360 älgar som jägarna kan skjuta. Gör inte jägarna det ökar älgstammen. Även om reviret skulle halveras och istället bli två om vardera 50 000 hektar kommer vargarna inte att klara att ta hela tillväxten. Fortfarande är det jakten som bestämmer älgstammens utveckling. Hela tillväxten tas först om det ursprungliga reviret delas upp i fyra nya revir, men då börjar det bli tufft även för vargarna. Skulle ett eller ett par av dessa revir tillfälligt försvinna skulle älgstammen snabbt öka igen. En älgstam fördubblas på två år om den inte jagas.

          Det är ett påhitt av någon förvirrad skribent att naturen skulle klara sig bäst själv... Då måste vi sluta ODLA utomhus... vi måste sluta avverka skog... vi måste sluta plantera skog... vi får inte ha vall till ensilage på våra fält som vinterfoder till våra hästar, kor, får och andra tamdjur... Tyvärr påverkar människan genom att själv äta och vara... Om naturen ska få klara sig helt på egen hand måste människan försvinna.
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 01-06-2011, 06:32
          Länk hit: #113


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Jag förstår inte resonemanget hos en del här. Jägarna får skit för att de skjuter de stackars djuren samtidigt som de klandras för att de INTE skjuter av alla älgar som därvid förstör skogen och trafiken. Hur skall ni ha det? Tror ni verkligen på fullt allvar att de fåtaliga vargarna skulle kunna hålla efter älgtillväxten så att älgstammen blir MINDRE än den är nu? Inte ens en mångdubbelt större vargstam skulle klara det.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 01-06-2011, 06:46
          Länk hit: #114


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          Om vi skulle skjuta ner antalet vilda djur till en nivå som innebär att vi inte behöver viltstängsel utmed våra vägar så skulle ju inte vargen ha någon föda... men vi kanske ska föda upp får som vargen kan komma och ta ur hagar utan elstängsel... Det skulle nog räcka med 4000 får per vargrevir och år... tack och hej mångfallden...
           
          Citera
          Orkidétjuven
          Inlägg 01-06-2011, 06:49
          Länk hit: #115


          Medlem
          Antal inlägg: 1 546
          Medlem sedan:
          22-02-2008
          Medlem nr: 14 192



          CITAT (dahla @ 01-06-2011, 07:21) *
          Om naturen ska få klara sig helt på egen hand måste människan försvinna.


          Är det inte det vi arbetar emot då? The Voluntary Human Extinction Movement!
          http://www.vhemt.org/

          kompiskram.gif


          flirting.gif
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 01-06-2011, 07:03
          Länk hit: #116


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          Dom här flygbladen kan ju dessutom lika gärna vara skapade av en vargförespråkare i syfte att väcka avsky mot vargmotståndarna... det är inte ovanligt bland vänsterextremister att använda liknande metoder som omvänd psykologi så innan vi vet VEM det är som har satt upp lapparna kan vi inte anta att det är en "varghatare".
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 01-06-2011, 07:09
          Länk hit: #117


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          CITAT (Orkidétjuven @ 01-06-2011, 07:49) *
          Är det inte det vi arbetar emot då? The Voluntary Human Extinction Movement!
          http://www.vhemt.org/

          kompiskram.gif
          flirting.gif


          Jo, det ligger ju verkligen i människans natur att inte vilja föröka sig... hur många är vi nu, är vi sju miljarder? Man försökte ju begränsa antalet kineser genom böter och allt möjligt... det gick väl sådär... Nää... om mänskligheten ska minskas så krävs det en massdöd genom sjukdom/virus/bakterier eller nånting annat spännande... eller ett tredje världskrig med atomvapen kanske...
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 01-06-2011, 07:14
          Länk hit: #118


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          CITAT (dahla @ 01-06-2011, 08:03) *
          Dom här flygbladen kan ju dessutom lika gärna vara skapade av en vargförespråkare i syfte att väcka avsky mot vargmotståndarna... det är inte ovanligt bland vänsterextremister att använda liknande metoder som omvänd psykologi så innan vi vet VEM det är som har satt upp lapparna kan vi inte anta att det är en "varghatare".


          Jaså, det är deras fel.. eller kanske islamisternas.. crazy.gif


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          dahla
          Inlägg 01-06-2011, 07:17
          Länk hit: #119


          Medlem
          Antal inlägg: 1 504
          Medlem sedan:
          09-07-2005
          Medlem nr: 6 154



          Ja, om man nu kan säga att alla vargmotståndare är jägare så kan man väl vända på det och säga att alla vargförespråkare är vänsterextremister... eller nånting annat... här är ju allt svart... ELLER vitt...
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 01-06-2011, 08:45
          Länk hit: #120


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          CITAT (dahla @ 01-06-2011, 08:17) *
          Ja, om man nu kan säga att alla vargmotståndare är jägare så kan man väl vända på det och säga att alla vargförespråkare är vänsterextremister... eller nånting annat... här är ju allt svart... ELLER vitt...

          Mest svart faktiskt. Iaf finns det absolut inga gåtoner hos en del.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera

          17 sidor V  « < 4 5 6 7 8 > » 
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-08-2025, 03:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon