Jag har drivit upp gurkplantor från frö. Så länge jag hade dem inne växte de så det knakade. Planterade ut dem 11 maj och de såg fortfarande fina ut.
Ett par dagar senare ser jag att plantorna ser lite vissna ut, bladen hänger och de små gurkorna som kommit har blivit lite mjuka. Jag trodde det berodde på att det blivit för varmt i växthuset. Har ett litet växthus där det lätt blir lite väl varmt, hade dessutom glömt öppna dörren en dag.
Två plantor såg fortfarande fina ut och fortsatte växa, den ena har nu en gurka på nära 20 cm. Den andra plantan ser lite trött ut, några av gurkorna på den är mjuka och en gurka växer halvt. Ena änden av gurkan ser så där skrumpen ut och växer inte, medan andra änden av samma gurka växer som den ska. De två plantor som såg värst ut från början fick jag slänga ut, de växte inte och gurkorna var fortfarande små och mjuka.
Vad är felet? Värme, kyla, vatten, torka, ljus, näring, ...?
Tycker jag testat allt nu, men det verkar som jag inte ska odla gurkor.
Redigerat av Majjijann: 30-05-2011, 08:39
|