Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gröna bladlöss, på min ormhassel
          La Fleur
          Inlägg 10-06-2011, 19:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 71
          Medlem sedan:
          20-04-2011
          Medlem nr: 41 954



          Nyss såg jag att mitt ormhasselträd är fullt av bladlöss. Trädet va dyrt som fan o därför vill jag fortast möjligt utplåna de små kräken.

          Trädet står i kruka på min innätade balkong. Fåglar kommer inte åt att äta dom eller något sånt. Och eftersom vi inte heller tänker äta ormhasseln så bryr jag mig inte om ifall det är nåt giftigt att spruta på eller nåt. Ok, en o annan nyckelpiga kanske stryker med men än så länge har jag inte sett en enda rackare.

          Vad ska jag göra? Finns det något effektivt medel att köpa eller någon häxblandning? Säg inte "samla in nyckelpigor o sätt på trädet" för det tar för lång tid o är inte tillräckligt effektivt. Trädet är litet o jag är rädd att det kommer dö. Dock kostade det nästan tusen spänn ranting.gif

          Såpavatten har väl aldrig hjälpt så värst bra. Att spola trädet är svårt. Har ingen slang o grannarna blir kanske inte så glada om jag spolar vatten på balkongen.


          --------------------
          //Emma zon III-IV
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 04:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon