| |
|
  |
Forskare vill rädda sjuk hundras, Cavalier King Charles Spaniel |
|
|
|
|
19-09-2011, 08:00
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
Trist att du har såna förutfattade meningar om att det bara är oseriösa uppfödare som annonserar på Blocket för så är det inte.
Sen håller jag med om att köpare ofta är alldeles för okunniga. Samtidigt kanske man bör tänka på att även valpköpare ibland måste se till när det tidsmässigt är bäst för dom att skaffa hund. Det är mycket som ska stämma även för valpköpare och inte alla har möjlihget att vänta.
Det måste ju ligga ett stort ansvar på uppfödarna att välja sådana köpare som också vill ta ansvar för rasens fortlevnad.
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 08:29
|

Medlem
Antal inlägg: 6 847
Medlem sedan: 26-05-2004
Medlem nr: 3 723

|
Håller med Stintan, det är inte bara oseriösa på Blocket men en seriös uppfödare ger då oftast hänvisning till en hemsida där man kan se mera hur uppfödaren tänker och vad den gjort tidigare. Men hur man kan ringa och köpa en hund av någon som inte ens uppger sitt namn övergår mitt förstånd. Att alla seriösa får sina valpar sålda ändå är rent skitsnack. Jag satt kvar med 2 valpar till dom var 5 månader och jag räknar mig verkligen som seriös, just nu sitter ett antal uppfödare kvar med valpar runt om i Sverige i min ras och inte 17 är dom oseriösa inte, jag känner dom allihopa. Det är bara en svacka, inte en människa som ringer just nu, sånt får man också räkna med när man tar en kull valpar. Att man ska kunna ge dom en god start även om dom får gå kvar hemma längre än väntat - och definitivt inte rea ut dom! Att det skulle vara "finare" valpar om man går utomlands kan jag inte heller hålla med om generellt. Att det kan vara ett måste i din ras (Anna-Karin) kan jag förstå eftersom den är så väldigt liten så det måste vara en mycket smal avelsbas här. Men jag använder ju hellre en svensk hund där jag kan följa stamtavlan bakåt i många led och vet vilka alla hundar är, vet hur dom ser ut och kan följa alla sjukdomar och hur väl undersökta dom är på SKKs hemsida än ta en vacker utländsk hund som jag egentligen inte vet mycket om bakgrunden på eftersom det inte finns dokumenterat på samma sätt som här. Allt är inte bara svart och vitt och förutsättningarna är ganska olika i olika raser. Och Myo, enl. SKKs grundregler får man inte inavla längre.
--------------------
Hundar och pelargoner....... sen är man sysselsatt året om :) Huserar på södra Öland mitt album
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 09:20
|
Medlem
Antal inlägg: 11
Medlem sedan: 05-09-2011
Medlem nr: 74 396

|
Mysotis, visst debatteras schäfern men inte i den grad som jag kanske tycker att den förtjänar. Mycket har skrivits om dess rygglinje men den har så oändligt mycket mer problem än så. Och aldrig någonsin hörs det röster om att denna ras ska förbjudas, sina problem till trots!
Naturligtvis har du rätt, alla uppfödare vill inte använda friska hanar med lite meriter (det skriver jag heller inte). Men vi är en hel del uppfödare som faktiskt letar efter just sådana - hanar som inte är överanvända, som är friska och som kan tillföra något, inte minst en ökad genetisk mångfald. Vår egen hane är ett lysande exempel på detta, han har måttliga meriter (något CK på utställning och ett LP1) men blev efterfrågad i avel när han fått sitt 4-årsintyg på hjärtat. Idag har han fyra kullar, vi har låtit honom para de tikar som vi har ansett uppfyllt hälso- och sundhetskrav. Som hanhundsägare har jag också ett ansvar för rasens fortlevnad. Problemet är ju att hitta sådana här hanar, när de aldrig syns utåt. En koll på statistiken för just cavalieren kan man få via www.rasdata.nu och sedan välja cavalier. Dessa uppgifter kommer direkt från SKK:s statistik, dvs det är inga egna tolkningar eller tillägg. Här ser man hur få hundar som faktiskt är hälsokontrollerade (och jag vill påstå att de flesta som är kollade finns hos uppfödare). Då förstår alla kanske också att detta med att 100% av alla över 10 år har hjärtfel rimligtvis måste baseras på en hel del antaganden eftersom mörkertalet är väldigt stort.
Jag säger absolut inte att cavalieren inte har hälsoproblem, det finns en hel del inom rasen som inte är bra. Men jag tycker inte att den bild som målas upp i media och på internet är med sanningen överensstämmande heller, jag träffar på betydligt fler friska hundar än sjuka (faktiskt väldigt få sjuka). Nu pratar jag om svenska hundar, de utländska har jag ingen koll på.
Tillbaka till detta med klubbarnas agerande. När det gäller rasstandard finns det något som kallas "domarens fria skön", dvs domarens tolkning av rasstandarden. Det gör ju att, precis som Mysotis skriver, domare kan välja att prioritera extrema detaljer om de anser detta vara typiskt, något som också kan leda till en osund utveckling på sikt. Jag upplever ändå att man har observerat olika rasers problem och tvingat rasklubbarna att arbeta med detta i och med framtagandet av RAS (se SKK:s hemsida för mer info om detta). Många rasklubbar arbetar också med avelsarbete genom att lyfta fram frekvent använda hanar osv, för att uppmärksamma uppfödare på detta. Jag upplever också här att arbetet har gått framåt, det vi kallar matadoravel var nog vanligare för 20-talet år sedan än vad det är idag. Här måste uppfödare och hanhundsägare ta ett gemensamt ansvar. Men jag vill komma tillbaka till att också den enskilda hundägaren har ett ansvar - genom att välja en hund efter friska, kontrollerade föräldrar och genom att uppmärksamma rasens hälsoprogram. Det handlar inte bara om att få fler hanar att använda, det handlar också om att få en bättre bild av det faktiska hälsoläget.
När det gäller vita boxrar som är döva så har detta inget med uppfödarnas arbete att göra vad jag vet utan detta är ett anlag kopplat till färg. Raser med vitt har också problem med dövhet, detta gäller även exempelvis dalmatiner. Hos raser som boxer, bostonterrier m.fl. föds det ibland vita hundar utan att man som uppfödare har planerat detta. Det finns också letalanlag kopplat till färg, merle-färgen hos exempelvis collie eller harlekin-färgen hos grand danois har letalanlag och man kan alltså inte para två individer med denna färg. Lite kuriosa kanske.
Jag tror att de allra flesta uppfödare gör sitt bästa efter sin tro och förmåga. Min egen önskan är att SKK skulle återinföra sin uppfödarutbildning, inte som den fungerar idag utan mer som den var förr, där man genomgår utbildning och avlägger examen för att erhålla sitt kennelnamn. Då var detta med kennelnamn lika med att man hade examinerats i någon form, idag räcker det med att jag har fantasi nog att hitta på ett unikt namn och pytsa upp 1500 kr till SKK. Det finns utbildningar hos såväl rasklubbar som SKK men det är inget krav att gå dem. Genom att införa det skulle kennelnamnet bli en sorts kvalitetsstämpel och det tycker jag personligen skulle vara en tillgång.
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 09:39
|
Medlem
Antal inlägg: 11
Medlem sedan: 05-09-2011
Medlem nr: 74 396

|
Måste kanske göra ett förtydligande också. Jag vill på intet sätt påstå att cavalieren är en alltigenom kärnfrisk ras och att det inte finns problem, tvärtom. Det finns absolut problem med sjukdomar och en hel del för uppfödarkåren att tänka på. Men jag vänder mig emot den nattsvarta bild som målas upp. Det är helhetsbilden av rasen jag tycker är felaktig, detta att alla hundar är sjuka. Så ser inte den svenska verkligheten ut, åtminstone inte från min horisont.
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 09:59
|
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889

|
CITAT (Samsara @ 11-09-2011, 10:36)  Har aveln gått för långt? Utan tvekan! När man avlar fram missbildade djur som har svårt att andas, har ständigt rinnande ögon, päls som de själva inte klarar av att sköta, för korta ben, dåligt hjärta, fel på höfterna och/eller skallar som är för små för hjärnan, har det definitivt gått på tok för lång med dessa frankenstein-lekar! Det borde vara olagligt!
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 10:18
|

Medlem
Antal inlägg: 6 847
Medlem sedan: 26-05-2004
Medlem nr: 3 723

|
CITAT (batski @ 19-09-2011, 10:59)  Utan tvekan! När man avlar fram missbildade djur som har svårt att andas, har ständigt rinnande ögon, päls som de själva inte klarar av att sköta, för korta ben, dåligt hjärta, fel på höfterna och/eller skallar som är för små för hjärnan, har det definitivt gått på tok för lång med dessa frankenstein-lekar! Det borde vara olagligt! Ja det var ju väldigt nyanserat och låter som om du är väldigt insatt........
--------------------
Hundar och pelargoner....... sen är man sysselsatt året om :) Huserar på södra Öland mitt album
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 10:23
|
Medlem
Antal inlägg: 1 578
Medlem sedan: 27-02-2011
Medlem nr: 40 199

|
CITAT (batski @ 19-09-2011, 10:59)  Utan tvekan! När man avlar fram missbildade djur som har svårt att andas, har ständigt rinnande ögon, päls som de själva inte klarar av att sköta, för korta ben, dåligt hjärta, fel på höfterna och/eller skallar som är för små för hjärnan, har det definitivt gått på tok för lång med dessa frankenstein-lekar! Det borde vara olagligt! Håller med. En del raser är osunda. Men som tröst har pendeln svängt till att ta tag i problemen hos de flesta raser. I alla fall när det gäller hund, katt och nötkreatur.
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 10:38
|

Medlem
Antal inlägg: 260
Medlem sedan: 23-03-2009
Medlem nr: 21 768

|
Avel är en avvägning. Man måste alltid fråga sig "kommer denna kombination att utveckla rasen till det bättre" Och gör den inte det så bör man avstå. Men det är givetvis lättare sagt än gjort, många är (givetvis) hemmablinda på den egna tiken, alternativt att man har helt enkelt tillgång till det avelsmaterial man har (tiken) och vill av den anledningen inte avstå från att använda henne. Litet egoistikt och kortsiktigt (och ingenting som jag tycker är OK) men tyvärr mänskligt.
Det är inte nödvändigtvis bra för rasen om man enbart skule avla på ett enda kriterium, säg HD-resultat. Det beror också på litet på hur säker man är på att det resultat man testar är säkert (HD är det egentligen sådär med; man kan mycket väl röntga om en hund och få ett anant utlåtande), och det är mycket enklare att avla bort sjukdomar om det är en enkel nedärvningsgång. Vissa defekter kan man göra DNA test på och då kan man ju enklare plocka bort anlagsbärarna ur aveln.
Det hela är en balansgång, eftersom man kan begränsa avelsbasen för snävt; då får man problem med för hög inavel.
En annan svårighet att åstadkomma resultat i aveln, hälsomässigt, är att upföljningen är svår. Uppfödarna har inte möjlighet att tvinga sina valpköpare att röntga/ögonlysa/göra ultraljud eller vad som nu skule vara aktuellt för rasen. Även om man skriver in det i kontraktet är det tyvärr sedan inte avtalsmässigt bindande (det här har diskuterats vitt och brett på ett antal hundforum).
När man är valpköpare är det lätt att tycka och ha sikter på att uppfödaren skall ha koll på sina linjer, hälsomässigt. Men sedan borde det även vara valpköparnas för..ade skyldghet att testa sina hundar så att uppfödare kan använda den informationen för att förbättra sin avel.
Det är lätta att peka finger på uppfödarna och säga att "de måste göra något". Men då krävs det att vi som är valpköpare också drar vårt strå till stacken.
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 13:07
|
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889

|
CITAT (Anki på Öland @ 19-09-2011, 11:18)  Ja det var ju väldigt nyanserat och låter som om du är väldigt insatt........  Jo jag är faktiskt relativt bra insatt. Bodde många år med en katt som var halvperser och hon hade problem med tårkanalerna och kunde inte sköta sin egen päls själv, utan det fick jag göra. Detta för att en del människor tycker det är snyggt med en viss typ av utseende. Jag har även varit sambo med en hundinstruktör och lärt mig en hel del om hundar och träffat många irl. Fö så är alla exempel som jag tagit upp sånt som jag både har sett och läst om. CITAT (Jubbe063 @ 19-09-2011, 11:23)  Håller med. En del raser är osunda. Men som tröst har pendeln svängt till att ta tag i problemen hos de flesta raser. I alla fall när det gäller hund, katt och nötkreatur. Ett steg i rätt riktning ju
Redigerat av batski: 19-09-2011, 13:12
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 16:23
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
CITAT (batski @ 19-09-2011, 14:07)  Jo jag är faktiskt relativt bra insatt. Bodde många år med en katt som var halvperser och hon hade problem med tårkanalerna och kunde inte sköta sin egen päls själv, utan det fick jag göra. Detta för att en del människor tycker det är snyggt med en viss typ av utseende. Jag har även varit sambo med en hundinstruktör och lärt mig en hel del om hundar och träffat många irl. Fö så är alla exempel som jag tagit upp sånt som jag både har sett och läst om. Ett steg i rätt riktning ju  Som sagt...väldigt onyanserat! En hundinstruktör behöver inte veta särskilt mycket om hundavel och allt kring det.
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 16:48
|

Medlem
Antal inlägg: 1 257
Medlem sedan: 17-03-2004
Medlem nr: 3 013

|
CITAT (*Stintan* @ 19-09-2011, 17:23)  Som sagt...väldigt onyanserat! En hundinstruktör behöver inte veta särskilt mycket om hundavel och allt kring det. Precis! Och att ha skaffat sig en "halvperser" innebär definitivt inte att man har något slags insikt i seriös avel. Snarare har man då, direkt eller indirekt, stött oseriös BYB där "uppfödaren" inte bryr sig om ett skit vilka genetiska sjukdomar som finns hos katten utan bara är ute efter snabba pengar. Får denne sålt sina kattungar så är det klart att de fortsätter att avla fram sjuka katter. Jag medger att t ex persern har haft och har problem med rasbundna sjukdomar. Men, fler och fler seriösa uppfödare idag försöker att arbeta mot detta och "rätta till" de problem som tidigare mindre insiktsfulla uppfödare ställt till med. Så, i just den här debatten verkar du inte ha speciellt mycket insikt, batski.
Redigerat av Kryddan03: 19-09-2011, 16:53
--------------------
Odlar på taket i zon II
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 19:18
|
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889

|
CITAT (*Stintan* @ 19-09-2011, 17:23)  Som sagt...väldigt onyanserat! En hundinstruktör behöver inte veta särskilt mycket om hundavel och allt kring det. Vad är det som är onyanserat? Alla avelsrelaterade problemen som jag radade upp är faktiskt ganska välkända. Inget jag själv hittat på.
|
|
|
|
|
|
|
|
19-09-2011, 19:46
|
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889

|
CITAT (Kryddan03 @ 19-09-2011, 17:48)  Och att ha skaffat sig en "halvperser" innebär definitivt inte att man har något slags insikt i seriös avel. Snarare har man då, direkt eller indirekt, stött oseriös BYB där "uppfödaren" inte bryr sig om ett skit vilka genetiska sjukdomar som finns hos katten utan bara är ute efter snabba pengar. Får denne sålt sina kattungar så är det klart att de fortsätter att avla fram sjuka katter. Du är iaf ganska snabb på att döma andra utifrån väldigt knapp information. Inte särskilt seriöst tycker jag  Jag letade inte efter en halvperser. En kompis berättade om någon hon visste som hade en norsk skogskatt som hade varit ute och parat sig med en grannkatt som var perser. Personen i fråga skulle ha ihjäl ungarna, så jag adopterade en av dem och fixade hem åt de andra 2. Sen känner jag andra perser med samma problem. CITAT (Kryddan03 @ 19-09-2011, 17:48)  Jag medger att t ex persern har haft och har problem med rasbundna sjukdomar. Men, fler och fler seriösa uppfödare idag försöker att arbeta mot detta och "rätta till" de problem som tidigare mindre insiktsfulla uppfödare ställt till med.
Så, i just den här debatten verkar du inte ha speciellt mycket insikt, batski. Jodå jag vet att det finns uppfödare som försöker arbeta mot rasrelaterade problem. Men att öht avla fram katter med näsor som "växer inåt" är knappast seriöst tycker jag. Och vad det gäller det där med att inte vara insatt eller inte: vad brukar folk göra när de blir intresserade av ett visst ämne? Själv vill jag veta mer om det, så jag både läser om det och när tillfället ges pratar jag med folk om saken, t ex veterinärer och andra kunniga personer. Jag kan inte tänka mig att jag är speciell i detta avseende och tror att det är ganska naturligt att man gör så. Så jag förstår faktiskt inte riktigt varför ni tror att jag är oinsatt bara för jag har en åsikt som inte stämmer överrens med era. Och jo min exsambo är en kunnig person.
Redigerat av batski: 19-09-2011, 19:47
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 06:53
|
Medlem
Antal inlägg: 633
Medlem sedan: 10-07-2006
Medlem nr: 8 160

|
CITAT (Huset Elliot @ 18-09-2011, 10:33)  Den ras som jag upplever som en av de sjukare är schäfern men sällan eller aldrig läser man något om alla deras problem. Det finns 2 "typer" av schäfern, jag skulle personligen aldrig gå till en kennel som säger eller skriver "jag föder upp rakryggade schäfrar". Dem är ofta väldigt oseriösa, okunniga tror kanske att detta är en kennel som är seriös och inte "inavlar" rasen. Men dessa kennlar får mycket skit runt om på olika forum och uttrycks som oseriösa. Sen vill jag inte ha en schäfer som sluttar för mycket. Men det gäller att sålla bland dessa kennlar, och göra mycket efterforska. Kolla MH, valparna som har blivit födda, kollar meriter på både föräldrarna och valparna med mera. Även kolla höfter och ögonlysning (om man gör det på schäfern). Det gör kanske en person som är intresserad av rasen, vet att man måste kolla runt och inte ta första bästa kenneln bara för den ligger nära där man bor och då är det enkelt. Det pratas mycket skit om "utställnings"schäfern om att dem är mer sönderavlad än "bruks"schäfern. Jag kan faktiskt inte uttala mig om det stämmer, men många aktiva som jag känner säger att bruksschäfern är ungefär 20% friskare än schäfern som är avlad från en utställningsriktad avel. Nu är jag inte JÄTTE inne på schäfern, har aldrig tänkt mig skaffa den hundrasen. Men känner många aktiva som äger schäfer och är insatta. Dessutom tror jag och hoppas jag att vi i Sverige har en högre "sundhetsnivå" på våra hundar och har en bättre avel än t. ex. Finland. Att vi inte avlar på sjuka hundar, men det finns så klart "rötägg" som är bara ute efter att tjäna pengar och dem bryr ju sig inte om individerna dem tar valpar på eller hur valparna blir. Jag anser att den nya sidan som SKK har gjort "köpa hund" är varken bra eller dålig, jag har lärt mig vad jag ska kolla på nu när vi kollar ny ras (som ska införskaffas om 1 ½ år) hos andra aktiva inom bruks. Nu är jag bruksmänniska så då kanske man har lite mer krav att hunden ska hålla? Jag kommer att välja mellan Malinois, Rottweiler, Dobermann eller Amstaff, men jag tror jag hade varit lika noga om jag skulle ha köpt någon annan ras. När vi köpte Isak hade vi varit runt på kennlar i hela Skåne, nu är inte min ras jättestor. Men vi var på en av Sveriges "framgångsrika" kennlar inom utställningen och import av hundar, men vi hittade Isak i Umeå och allt stämde. Dessutom var det den uppfödarens första valpkull, visst en risk att köpa så. Men resultatet har blivit jättebra, vi kanske hade tur?! Så han fick resa ner med uppfödarens dotter till Malmö då hon skulle hämta katt i Danmark.
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 07:01
|
Medlem
Antal inlägg: 633
Medlem sedan: 10-07-2006
Medlem nr: 8 160

|
CITAT (Anna-Karin Lundberg @ 19-09-2011, 08:19)  De uppfödare som säljer sina valpar på Blocket är inte de mest seriösa, de mest seriösa får sina valpar sålda ändå. De som säljs på Blocket är ofta de sämsta valparna i rasen som finns, ingen vill köpa dem, det är därför de hamnar där, ofta på "REA" eller som "Fynd". Det är inte bara oseriöst på Blocket, vi hittade vår uppfödare så och hon är högst seriös. Men visst det finns många oseriösa där också. Det kan vara svårt för någon som är "okunnig" som vill skaffa hund som inte "utforskar" vad det finns för kennlar, vad man ska tänka på just på den hundrasen, vad man behöver kolla upp med mera. Men man märker snabbt vilka som är seriösa och vilka som är oseriösa när man ringer och pratar med dem. Jag vet en kennel i Landskrona som det "skriks" om just nu att man ska akta sig för, hon finns på blocket och hon säljer "pitbull", hon har tyvärr sålt många valpar just för den rasen är inne hos unga killar. Men gör man efterforskningar när man köper valp (som alla borde göra) så märker man snabbt vilka man ska absolut akta sig för och vilka man kan "lita" på. Men det är svårt att "nå" ut till alla. Så visst ska man ha en kritisk blick mot annonserna på Blocket men alla är inte oseriösa. CITAT (*Stintan* @ 19-09-2011, 09:00)  Det måste ju ligga ett stort ansvar på uppfödarna att välja sådana köpare som också vill ta ansvar för rasens fortlevnad. Så klart finns det ett visst ansvar hos uppfödarna att kunna sålla bland bra och dåliga valpköpare, men det kanske inte är alltid så lätt?
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 07:11
|
Medlem
Antal inlägg: 633
Medlem sedan: 10-07-2006
Medlem nr: 8 160

|
CITAT (batski @ 19-09-2011, 14:07)  Jo jag är faktiskt relativt bra insatt. Bodde många år med en katt som var halvperser och hon hade problem med tårkanalerna och kunde inte sköta sin egen päls själv, utan det fick jag göra. Detta för att en del människor tycker det är snyggt med en viss typ av utseende. Jag har även varit sambo med en hundinstruktör och lärt mig en hel del om hundar och träffat många irl. Fö så är alla exempel som jag tagit upp sånt som jag både har sett och läst om. Halvperser? Är inte det en blandras inom katterna? Dessutom så har man uppmärksammat att perserna har många problem och sjukdomar. Du som är djurrätts aktivist, varför köpte den rasen då? Och varför en halvperser? Borde man inte göra "efterforskningar" på katter också eller det är bara och köpa en katt? Lära sig hund via hundinstruktör och vara uppfödare eller väldigt insatt i det är stor skillnad mellan dessa tre, tycker jag? Jag är väldigt insatt i det men ingen uppfödare och jag lär mig gärna av uppfödarna hur dem ser på det just eftersom jag är "bruksmänniska". Jag ser på individen ett sätt och uppfödarna ser det på ett annat sätt. Dåliga sätt som en hundintstruktör ser, nu kanske jag tänker fel, men dem ser en som kanske har köpt en väldigt taggad Schäfer från en kennel som inriktar sig på Bruksgrenar men dem ska ha den till familjehund och energin hos den hunden passar inte familjen och det blir fel? Eller att det kommer okunnga valpköpare dit? Dem har inte kollat speciellt mycket på olika kennlar, dem kanske inte har läst mycket om den hundrasen dem har köpt utan dem har velat ha en ny familjemedlem och tänkt att schäfern är en bra hund och den har ju lite vakt i sig och det kan vara bra när man köper hus. Nu vet jag inte om detta kan stämma, bara en teori men jag har hört lite om sådana händelser.
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 09:35
|
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889

|
CITAT (Samsara @ 20-09-2011, 08:11)  Halvperser? Är inte det en blandras inom katterna? Dessutom så har man uppmärksammat att perserna har många problem och sjukdomar. Du som är djurrätts aktivist, varför köpte den rasen då? Och varför en halvperser? Borde man inte göra "efterforskningar" på katter också eller det är bara och köpa en katt? Du missade tydligen mitt senaste inlägg  Jag varken letade efter eller köpte en halvperser. En kompis berättade om någon hon visste som hade en norsk skogskatt som hade varit ute och parat sig med en grannkatt som var perser. Personen i fråga skulle ha ihjäl ungarna, så jag adopterade en av dem och fixade hem åt de andra 2. Och ja jag vet (och visste redan då) att perser har en hel del hälsoproblem som en konsekvens av den hårda aveln. CITAT (Samsara @ 20-09-2011, 08:11)  Lära sig hund via hundinstruktör och vara uppfödare eller väldigt insatt i det är stor skillnad mellan dessa tre, tycker jag? Ja håller med om att det kan vara ganska stor skillnad, men min exsambo är faktiskt rätt duktig på hundraser och deras olika egenskaper. Hon har länge haft ett mycket stort intresse för hundar ända sen hon var liten och hade lärt sig mycket om ämnet, långt innan hon blev hundinstruktör. Vi pratade mycket hund och då även avelsrelaterade hälsoproblem. Sen behöver man inte vara genetikprofessor eller avelsexpert för att kunna konstatera att en del raser har hälsoproblem som ett resultat av aveln och som tom har blivit typiska för rasen.
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 10:43
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
CITAT (batski @ 20-09-2011, 10:35)  Du missade tydligen mitt senaste inlägg  Jag varken letade efter eller köpte en halvperser. En kompis berättade om någon hon visste som hade en norsk skogskatt som hade varit ute och parat sig med en grannkatt som var perser. Personen i fråga skulle ha ihjäl ungarna, så jag adopterade en av dem och fixade hem åt de andra 2. Och ja jag vet (och visste redan då) att perser har en hel del hälsoproblem som en konsekvens av den hårda aveln. Hade det inte varit seriösare att avliva dessa blandraskattungar redan från början istället för att låta dem leva ett sjukt liv? Varför är det bättre att låta djuret lida?
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 11:03
|
Medlem
Antal inlägg: 1 427
Medlem sedan: 14-09-2010
Medlem nr: 33 889

|
CITAT (*Stintan* @ 20-09-2011, 11:43)  Hade det inte varit seriösare att avliva dessa blandraskattungar redan från början istället för att låta dem leva ett sjukt liv? Varför är det bättre att låta djuret lida? Tcyker du också man ska avliva handikappade människor?  Chrissie (halvpersen) kunde leva ett bra liv hos mig iom att jag skötte hennes päls och tvättade/torkade hennes rinnande ögon, men hon hade inte klarat sig så bra på egen hand. Andra har allvarligare problem dock. Men min poäng är just att de borde finnas mycket hårdare regler för hur aveln får gå till och även förbud mot vissa raser. Jag vet att just förbud är en kontroversiell fråga och generellt sett jag jag rätt skeptisk till en massa förbud hit och dit, men i vissa fall tror jag ändå att det är ett nödvändigt ont.
|
|
|
|
|
|
|
|
20-09-2011, 11:32
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
CITAT (batski @ 20-09-2011, 12:03)  Tcyker du också man ska avliva handikappade människor? Chrissie (halvpersen) kunde leva ett bra liv hos mig iom att jag skötte hennes päls och tvättade/torkade hennes rinnande ögon, men hon hade inte klarat sig så bra på egen hand. Andra har allvarligare problem dock. Men min poäng är just att de borde finnas mycket hårdare regler för hur aveln får gå till och även förbud mot vissa raser. Jag vet att just förbud är en kontroversiell fråga och generellt sett jag jag rätt skeptisk till en massa förbud hit och dit, men i vissa fall tror jag ändå att det är ett nödvändigt ont. Det var en både dum och naiv fråga Ingen seriös renrasuppfödare skulle sprida blandrasvalpar/ungar på byn! Inte heller defekta! Vad är det för konstigt med att man måste sköta långhårskatters/hundars päls?
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|