CITAT (Margith @ 11-11-2011, 09:02)

I Land skrev de om de där pingvintröjorna. Jag letade fram tidningen.
Så här skriver dem:
"Stora mängder olja har läckt ut från det grundstötta fartyget Rena. Nu hotas det känsliga djurlivet längs Nya Zeelands kuster. Sticka en tröja och rädda en pingvin.
Oljan har skapat en "läcka" i pingvinernas fjäderdräkt vilket gör att de nu blir blöta och kalla. Över 1 000 fåglar har redan dött efter oljekatastrofen, många av dem blå dvärgpingviner.
Nu har en garnaffär i Napier på Nya Zeeland blivit ombedd att hjälpa till med att klä de skadade fåglarna. En tröja håller värmen plus att den skyddar pingvinen från att få i sig olja när den putsar sina fjädrar. Garnaffären ber om hjälp för att få fart på tröjstickandet så bidra gärna med en tröja till en behövande pingvin!
Skicka din tröja till: Skeinz, 5 Husheer Place, PO Box 3123, Onekawa, Napier 4142, New Zeeland."
Rätt eller fel? En bra insats eller svammel? Inte vet jag

Det stämmer att det är bra att hålla värmen och viktigt att de inte får i sig mer olja. Fast om oljan är borttvättad får de ju inte i sig mer olja när de putsar sig, och även om det naturligtvis tar tid att tvätta en massa pingviner så tar det ju tid att vänta på tröjor också, annars hade de kanske kunnat dra tröjorna på otvättade pingviner så länge. Sen ska de ju inte bada med tröjorna utan får bo i fångenskap så länge, och då är det kanske enklare att ha lite värme på?