Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          3 sidor V  < 1 2 3 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Planera Köksträdgård
          Zzzleepy
          Inlägg 02-01-2012, 21:25
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Vet inte om det är det eller inte men det är billigt och verkar bra om man kollar på traktens grusfirma.

          http://nybrogrus.se/produktprislista.html

          Och jag såg det i den där trädgårds DVD´n som jag pratade om innan. Den heter den ekologiska köksträdgården. Där körde dom med jordfräs efter traktor och dom hade stenmjöl som gångstig.
           
          Citera
          EKLO
          Inlägg 02-01-2012, 21:29
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Stenmjöl är med jämna mellanrum ett "hett" ämne bland ekologiska odlare. Somliga menar att med rätt bergart (det är verkligen inte vilka som helst har jag förstått, frågan är om de finns i Sverige ens?) är stenmjölet helt ovärderligt för att få stora skördar, andra anser att det mest är nys. Är det så billigt som du säger känns det kanske troligt att det inte är dessa näringsförbättrande bergarter det består av. Har själv aldrig sett gångar med stenmjöl, det låter lite skumt eftersom det är så otroligt finfördelat - tänkt åtminstone på att lägga markduk under, annars har du bara ogräs och gräs i gångarna efter en säsong.

          Redigerat av EKLO: 02-01-2012, 21:30
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 02-01-2012, 21:35
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Stenmjölet packas ju av regn och att man går på det och blir till en hård yta. Det är ju typ samma som man har under plattor. Inte helt fel om man vill ha sten plattor i ett senare skede. Vad har du mellan bäddarna?
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 02-01-2012, 21:35
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Stenmjölet packas ju av regn och att man går på det och blir till en hård yta. Det är ju typ samma som man har under plattor. Inte helt fel om man vill ha sten plattor i ett senare skede. Vad har du mellan bäddarna?
           
          Citera
          EKLO
          Inlägg 02-01-2012, 21:37
          Länk hit: #25


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Jag har mest ogräs! Och gräs. Eländigt, men uthärdligt. Där jag kan gå med gräsklippare gör jag det. Annars tänker jag mycket på att göra något mer bestående åt det hela - men hittills har det alltid lockat mer att göra nya odlingsland...
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 02-01-2012, 22:02
          Länk hit: #26


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Okey smile.gif hur mycket gångar har du nu? och hur många land och hur stora? Kan ju tänka mig att det kan vara ett "lite i taget jobb" det med smile.gif

          Jag tänkte att odlings ytan även ska vara en fin plats att vara på. Som även du är inne på med lite blommor och så. Dels för att det är fint men även för mys faktorn. Med det menar jag inte att det ska vara rakt och strikt med räta vinklar och rader överallt det kan ju vara mycket finare med en grus eller gräsgång eller vad som helst det känns som att det bara är fantasin som sätter gränserna.
          Men jag är inte bara intresserad av produktion.



           
          Citera
          EKLO
          Inlägg 02-01-2012, 22:16
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Just det, en gång i taget. 13 land tror jag det har húnnit bli nu. Nu räcker det, för grönsaksodlingarna tror jag. Nu är det andra planer för att hålla slyet nere, där ska jag trycka in lite vildvuxna perenner enligt devisen hellre egna val än att klippa sly. Jag har samlat en hoper blåmusselskal på stränderna för en vacker gång som ska bli av i en inte alltför avlägsen framtid...
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 02-01-2012, 22:25
          Länk hit: #28


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Kan du tipsa om lite fina och vildvuxna perenner när du hittar nått bra. Jag har ju en lång rabbat som ska funka som en avgränsning mot den äng som gränsar mot min tomt. Har ju beställt nått nectar blandning som ska locka till sig lite bra insekter som jag tänkte ha där men jag vill ju ha en blandad och brokig rabbat som det händer lite i hela säsongen.

          Nu är det verkligen go natt är ju jobbe dag och allt imorgon. smile.gif
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 07-01-2012, 15:56
          Länk hit: #29


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Hej

          Har ägnat mer tid att fundera på vad jag vill med trädgården egentligen och jag har bestämt mig för att:

          Allt ska drivas ekologiskt
          Trägården ska inte bara vara en produktions trädgård utan den ska även vara en vacker trädgård att vara i. Det innebär att jag ska skissa om planen lite till för att få in lite andra former än bara rektanglar. Jag ska även försöka ha plats till ätliga blommor, det behöver inte bara vara raka rader och strikta fyrkanter. Ska även satsa på olika höjder på odlingsytorna. Ska gå ifrån tanken på ett land en växt.
          Trädgården ska inte kosta en massa pengar utan ska göras med enkla medel och fokus på återvinning.

          Första steget till att skapa en billig och ekologisk trädgår måste ju vara att producera sin egen jord så jag var på bauhaus och skaffade mig en Greenline master plus. Ett varmkompostkärl som ska vara lite extra isolerat och ska klarar ner till 25 minus, kärlet är på lite över 300L.
          Även om kärlet är lite dyrt att köpa så blir ju trädgården billigare i långa loppet om man inte behöver köpa all jord och jordförbättrings preparat. Den är tillverkad av återvunnen plast så det ligger ju i fas med ekot och miljötänkandet. Att det är mycket miljövinster med en egen kompost är ju en rätt självklar sak här på odla. smile.gif

          Tack Eklo för det suveräna tipset på boken, jag fick den i torsdags och har läst den nu från pärm till pärm jag har väll inte lustläst alla olika sorters växter som presenteras men jag har lärt mig grymt mycket om hur man sköter sin trädgård osv. Hittade ju även all info man behöver för att köpa växter som drar till sig nytto djur. Massa roliga ätliga blommor osv. Alla nybörjare KÖP boken innan ni anlägger nått eller gör nått i trädgården så blir det rätt. Det är ju så tråkigt att börja om från början om man gör fel.

          En fråga: Är det nån som har erfarenhet av libbsticka? Det står i boken att den drar till sig parasit stekeln som är ett nyttodjur men på svt´s trädgårds fredag så snackade dom ner den växten väldigt mycket. Är det nått problem med den?

          Här kommer lite bilder..

          Komposten

          Bifogad fil  Komposten.JPG ( 656.83k ) Antal nedladdningar: 45




          Anläggningen smile.gif
          Det är området från och med stubben fram till åkern som ska odlas på
          Bifogad fil  Min_vakra_tr_dg_rd_1.JPG ( 404.18k ) Antal nedladdningar: 48


          Stubben som ska funka som uppställningsplats för krukor

          Bifogad fil  Stubben.JPG ( 737.29k ) Antal nedladdningar: 45


          Jag vill gärna ha tipps, kritik, beröm, bannor och allt annat man kan tänka sig att skriva.

          MVH
          Chrille
           
          Citera
          merlin68
          Inlägg 07-01-2012, 17:05
          Länk hit: #30


          Medlem
          Antal inlägg: 4 044
          Medlem sedan:
          09-03-2010
          Medlem nr: 28 369



          När jag planerar grönsaksodlingarna utgår jag ifrån årsbehovet.
          Vi gör t ex av med omkring 500 kg potatis per år (5 vuxna + vänner som äter mycket potatis smile.gif ) så vårt potatisland tar mycket plats. Kålrabbi äter vi ca 20 kg per år, omkring 5 kg haricot vert osv osv. Hur ofta äter du de olika grönsakerna?
          Jordgubbslandet bör också vara stort liksom hallonlandet. Ditt sparrisland tycker jag skulle kunna vara avlångt som en sparrislist. Ska du bara odla grön sparris eller kupa och skörda den vit? Sparris är jättegott och jag odlar bägge sorterna och har nog sparat en massa pengar på att odla den själv.
          Mitt godaste tips är att odla även svartrötter, en lite underskattad grönsak som används alldeles för lite. Persilja kan man sällan få för mycket av - räkna in några extra sträckmeter för den...Gillar du örtte? Odla din egen citronmeliss och mynta. Vi använder citronmellis som kantväxt och det går åt ett par meter meliss för vårt tedrickande:)
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 07-01-2012, 22:24
          Länk hit: #31


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Hej Merlin

          Tack för din inputt smile.gif

          Nu i första skedet är inte målet att bli helt självförsörjande på grönsaker utan mer att lära mig det här med köksträdgård. Sen kan det kanske vara svårt att på denna yta få till land som är så stora speciellt om man tänker på att ha man ska ha ett växelbruk på 4-6 år.

          Mynta har jag beställt men inte citronmellis.
          Funderade på svartrot men jag åt köpta för ett par år sen och det var inget som fastnade men det kanske blir till nästa år.

          Nu när jag har läst lite mer om hur hög sparrisen blir så har jag funderat på att kanske lägga den som en kant rabatt utmed ena sidan av köksträdgården. Men som jag sa innan så är jag inte nöjd med min planering av hur landen ska ligga, jag har läst lite mer och sett olika skisser på planlösningar som lockar mig mer än min egen. Jag ska rita upp en ny imorgon så kan jag lägga ut den här.

          Några frågor då:

          Hur stort är ditt potatisland till ytan?

          Jag har inte beställt eller köpt potatis än så har du nån sort du kan rekommendera? läste att det finns gamla sorter som smakar "mer grönsak" än dom vi är vana vid i handlen skulle ju vara kul med en riktig äkta smak av potatis. Nått som rockar ens sockar smile.gif

          Hur stor är eran odlingsyta totalt sett?

          Odla du några växter som ni inte äter för att få det vackert och för att locka dit nyttodjur isf vilka?

          Har du erfarenhet av libbsticka?

          Svar på dina funderingar.
          Jag tänkte ha grön sparris, jag har förstått att smaken är rätt lik och jag tycker dom gröna är vackrare på tallriken än dom vita.

          grönsaker som är heta som sommarstenar här hemma är nog rätt lik andra familjer som inte är med köksträdgård, här är en liten lista i fallande mängd.
          Potatis
          lök
          vitlök
          purjolök
          Paprika
          tomat
          Blomkål
          broccoli
          morot
          sparris
          brysselkål

          Jag har inget växthus så jag har inte tagit med paprika och tomat i år, har förvisso fröer till tomat hemma som jag tänkte sätta men dom blir nog inomhus odlade tomater, jag driver i skrivande stund upp 10 olika sorters chili som jag måste fixa varma skyddade lägen till så det kommer att bli mer fokus på dom. Älskar stark mat och jag tycker chili är så vackra så det är mer än mat för mig. smile.gif

          En annan fråga:
          När man anlägger land på gräsmatta vad gör man med grässvålen? Vänder man ner den? fräser man sönder den eller tar man bort den?
           
          Citera
          Robbanp
          Inlägg 08-01-2012, 00:21
          Länk hit: #32


          Medlem
          Antal inlägg: 141
          Medlem sedan:
          14-08-2011
          Medlem nr: 71 235



          Jag tycker det låter som om du ska kolla upp begreppet Potager lite. Då kan du dessutom slopa tankarna på gångar och bara lågga ut trampstenar av lika eller olika slag på lämpliga avstånd. Stenmjöl kan jag tänka mig om det är rejält avgränsat men annars tror jag det är lämpligast som underlag för stenläggning. Oavsett om du kör mer den stilen aller den mer strickta du planerat så skulle jag vilja ha in mycket mer kryddor (i din sidorabatt eller inblandat i en Potager), främst tänker jag på Salvia, olika Myntor och Oregano. Även lavendel är en riktig fjärilsmagnet och kan användas till exempel i bakning. Det finns dessutom ett antal sommarblommor som kan vara lämpliga (och ätliga, vilket känns rätt i sammanhanget), till exempel Ringblomma och Gurkört. Sen kan man ju alltid stoppa in en eller annan planta av tomat eller chilli, om du inte redan hade det med bland odlingsbäddarna.
           
          Citera
          merlin68
          Inlägg 08-01-2012, 01:02
          Länk hit: #33


          Medlem
          Antal inlägg: 4 044
          Medlem sedan:
          09-03-2010
          Medlem nr: 28 369



          På svar på potatislandets storlek så är det 250 m2 men jag sätter tätare än man brukar och har inte märkt att avkastningen blir lägre snarare tvärtom. Vi oldar en del King edward ingen upphetsande sort men pålitlig och bra. Rocket som färskpotatis och ostara och ukama. Favoritsorterna är Linda och Amandine båda har en smak och konsistens utöver det vanliga:)

          Libbsticka har jag två stora plantor i min trädgård. Lättodlade och vackra hela säsongen. Det räcker dock med en planta för att tillgodose årsbehovet för flera familjer;)

          Nej i köksträdgården odlar vi nästan bara ätbart eller växter jag använder när jag tillverkar mina krämer/salvor. Det ser inte tråkigt ut för det för jag kantar med ringblomma, isop, lavendel och har doftande rosbuskar lite här och där (jag skördar blommorna till rossalvor, teer och rosenvatten). En planta åbrodd och en rugge balsamblad (invassiv) har dock smugit sig in för dofternas skull (härligt att gnugga bladen mellan fingrarna).
          Jag blandar grönsaks och bärodlingarna och odlar exempelvis majrovor och västerråsgurkor bland krusbären...Samodling spar mycket plats!!!
          Googla gärna på samodling av grönsaker, vilka sorter som trivs att växa bredvid varandra och vilka som avskyr att växa tillsammans.
          Växthus är någonting jag rekommenderar om man har möjlighet att skaffa ett. Det var mitt bästa köp någonsin!
          Nu ska jag sova så orkar jag kanske skriva lite mer imorgon:)
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 08-01-2012, 09:26
          Länk hit: #34


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Hej

          Tack för alla tipps och råd. Ska försöka rita om planeringen lite under dagen. Återkommer smile.gif

          Det mer akuta frågan just nu är hur jag anlägger landen i gräsmattan, ska jag ta bort grässvålen helt så behöver jag ta hit så jäkla mkt jord. Och det blir transport och en onödig kostnad. Frågan är ju om det räcker att fräsa eller vända ner jorden, risken är väll att gräset hittar upp igen. Kanske om man gräver landet som en djupbädd och lägger gräset upp och ner i botten. Vad tror ni?

          MVH
          Chrille.
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 08-01-2012, 21:29
          Länk hit: #35


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Hej

          Nu har jag suttit och skissat upp en ny plan på hur jag vill ha trädgården. smile.gif

          jag har blivit lite inspirerad av min nya bok, lite bilder på nätet och en trädgårds DVD som jag prenumererar på.
          Det blir helt klart en Potager inspirerad variant och jag har gått ifrån det strikta tänkandet till lite mer flumigt och lumigt tänk.

          Bifogad fil  2012_01_08_20_42_06.jpg ( 188.85k ) Antal nedladdningar: 41


          Söder är åt höger på bilden och det är en stor äng åt det hållet.
          Jag har inte ritat in alla växter än tar gärna emot tipps. Jag har ju en växtlista längre bak i tråden. Nu gäller det att hitta lite mer blommor och örter som är ätliga för att fylla i luckor och för att sätta färg.
          Tänkte ha höga växter norr sidan och söder sidan. åt öster fortsätter min trädgård så det behöver inte gränsas av lika kraftigt.

          Denna bilden är ju en stor inspiration på vad jag vill ha.

          Bifogad fil  dr_mtr_dg_rden.jpg ( 84.12k ) Antal nedladdningar: 89


          Tack igen för all hjälp.
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 12-01-2012, 20:20
          Länk hit: #36


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Funderar fortfarande på hur jag ska göra med gräsmattan, Nån som kan hjälpa mig?

          Kan man vända ner gräs svålen eller kommer det bara tillbaka?
          Funkar det att dubbelgräva? Alltså man gräver bort gräset sen gräver man ner ett spadtag till sen lägger man tillbaka gräset upp och ner i botten och återfyller med den jorden som från början var överst?
          Vissa täcker ju med tidningar eller kartong på hösten. Kommer gräset att dö om man gör det nu? Det kanske är lite sent?

          mvh
          Chrille
           
          Citera
          Anette på Boäng
          Inlägg 28-01-2012, 06:01
          Länk hit: #37


          Medlem
          Antal inlägg: 95
          Medlem sedan:
          03-05-2004
          Medlem nr: 3 485



          Hej Chrille. Kul att läsa om dina ambitioner med en potager, Go for it!
          Jag potager-odlar sen många år tillbaka och det är jättekul.
          Jag har gjort på olika sätt när jag brutit ny mark och alla har funkat.

          1. klipp gräset, lägg ut potatis, täck med ett tjockt lager halm. Du får potatis och marken är klar att grävas till hösten:
          2. Klipp gräset, gräv med spade (så att du vänder gräset ner) och låt sen vintern bryta ner, fräs eller grepa jorden till våren (lite för sent nu att starta)
          3. Klipp gräset, täck marken ett ett lager med tidningar eller två, sprid ut hästgödsel, jord, kompost mm ovanpå och odla i det. Välj korta morötter första året wink.gif
          min adress är http://daylily-potager.blogspot.com om du vill se vad/hur jag gör.
           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 28-01-2012, 13:00
          Länk hit: #38


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Hej Anette

          Vilken fin trädgård du har, blir man ju super inspirerad av. Tyvärr så kom vintern till Kalmar med buller och bång så just nu är det lite lugnt med mina trädgårds arbeten och trädgårds planer.

          tack för tipsen om gräsmattan jag får ha lite olika lösningar för olika växter och så får jag ta land för land.

          jag ser att du har plank som kanter
          behandlar du dom på nått sett eller byter du bara när dom blir dåliga? hur länge håller dom?
           
          Citera
          masore
          Inlägg 28-01-2012, 18:11
          Länk hit: #39


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          29-09-2009
          Medlem nr: 26 309



          På BBCs hemsida finns ett renodlat trädgårdsplaneringsprogram, kanske lite avancerat för att planera köksträdgård men kan vara kul att testa i alla fall. smile.gif
          http://www.bbc.co.uk/gardening/design/virtualgarden_index.sh

           
          Citera
          Zzzleepy
          Inlägg 29-01-2012, 06:22
          Länk hit: #40


          Medlem
          Antal inlägg: 109
          Medlem sedan:
          05-04-2009
          Medlem nr: 22 048



          Masore

          Jag fick inte sidan till att funka men när jag testade kom jag på att plantagen har nått liknande. tack för tipset.. smile.gif
           
          Citera

          3 sidor V  < 1 2 3 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-06-2026, 00:39
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon