CITAT (Woodii @ 30-03-2012, 17:10)

Ja, det är de faktiskt! Har haft tamråttor och de hade ett speciellt kiss-hörn i buren. Sedan la de smådroppar här och var där de gick i rummet, tydligen någon sorts doftmarkering. Man ska även kunna lära dem att gå på låda. De är samma art som de vilda så förutom att de tama är mer hanterbara och inte bits är de väldigt lika.
Riktigt smarta och trevliga djur, om man själv har valt att ha dem hemma vill säga!
Det där är väldigt individuellt. De tamråttor jag hade pissade lika mycket utanför buren som i den och framför allt i sitt bo där de sov, så de luktade alltid piss. Inte särskilt renligt i mina ögon.
Men angående sopa ur garaget: Jag hade varit mycket mer bekymrad över sorkfeber än de sjukdomar brunråttor ev. sprider. Så därför hade jag varit försiktig av den anledningen, en billig mask från Jula är inte fel.