Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Liljan Stargazer
          Fjortispower
          Inlägg 17-04-2012, 10:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 712
          Medlem sedan:
          03-10-2010
          Medlem nr: 34 377



          När jag var liten så tror jag att mitt odlingsintresse började när jag fick veta att det fanns en blomma (en lilja) som hette Stargazer. Jag såg hur vacker den var, jag hörde hur den skulle dofta, osv. Jag tyckte den var så fabulous och så himla rosa. Men sen hände det aldrig mer på den froten, jag varken fick den eller tänkte på den.

          Så igår när jag skuttade omkring i en blomsterbutik så stötte jag på "lök- och knölhörnan". Då får jag syn på den: Stargazeeeer, och får flashbacks. Men konstigt nog köpte jag inte den, men det tänker jag absolut göra snart, kanske senare idag.

          Jag tänker plantera den i en stor kruka på balkongen, och blir den riktigt fin får den en plats i trädgården där den kan leva i flera år.

          Det jag funderade lite kring denna blomma är hur lång tid det tar från plantering till blomning och om ni har odlat/ odlar den? Goda eller dåliga erfarenheter?

          Redigerat av Fjortispower: 17-04-2012, 10:09


          --------------------
          Även ett rosa monster kan ha gröna fingrar!
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 13:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon