Hej
Funderar på att sätta upp en smidesgrind vid parkeringsplatsen vid huset. Hade känts tryggare både i aspekten att tjuvar kanske drar sig iaf ngt mer att ta sig in enkelt men framförallt för att vi får en unge inom kort & i framtiden vill man ju inte att han rusar rätt ut i gatan. Dessutom snyggt såklart.
Jag har kollat runt lite, men bara lite. Tänkte höra med er här om ni har lite tips. Jag har en trottoar utanför parkeringsplatsen & där utanför den går vägen. Liten väg i husområde men jag vill inte ha en grind som öppnas ut el in utan hade hoppats att det finns ngn typ som går att skjuta pararellt på ngt sätt.
Blir väldiga problem & bök om man inte alltid orkar ha den stängd att den står ut i gatan så bilar inte kan ta sig förbi, likväl får den inte plats att öppna inåt då bilarna står där. Parkeringen är inte så stor.
Har ni tips & finns detta?
|