Jan Lindgren har nu loggat ut för gott. Den 10e Juli gick han stillsamt bort efter att ha förlorat kampen mot sin sjukdom. Jan var en nyfiken person som tyckte om att dela med sig av sina kunskaper. Han tyckte om att diskutera och kunde för diskussionen ta en ståndpunkt som inte alltid överensstämde med hans övertygelse.
Han hade många idéer, varav en del provades med varierande utfall. Ett exempel på en idé från mitten av 80-talet var ett datorprogram som skulle kunna hjälpa till vid val av perenner. Genom att mata in olika önskade egenskaper som exempelvis färg, höjd och växtplats skulle programmet föreslå lämpliga alternativ. Detta var just då inte helt lätt för oss barn som då gick på högstadiet att realisera i BASIC på en ordinär hemdator. Just den idén var helt klart lite före sin tid, även om vi kom en bit på vägen.
Växtintresset hade han under hela livet och han provade att odla växter av olika slag, allt ifrån perenner till fruktträd. Själva växtförökandet var intressant och han använde sig av såväl vanlig sticklingsförökning som mikroförökning av Rhododendron i hemmamiljö. Att sedan se växterna växa var en stor glädje.
På senare tid intresserade han sig speciellt för frukt och bär, vilket har resulterat i den visningsträdgård som finns på Denningarums gård. Under senare år, som många av er som läser detta redan vet, tillbringade han en hel del tid på olika forum. Där fick han både utlopp för såväl sitt intresse för diskussioner som passionen för att lära ut och lära sig saker. Detta betydde mycket för honom även under hans sista svåra tid.
/Björn Lindgren Son
|