Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > övervintring av mullbärsträd i kruka
          Torun
          Inlägg 19-09-2012, 19:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 24
          Medlem sedan:
          02-03-2003
          Medlem nr: 837



          Jag har just fått hem ett litet mullbärsträd - Illinois Everbearing - från plantskola i Danmark. Enligt anvisningarna ska det helst övervintras i en kruka för att planteras ut i maj nästa år. Övervintringsplatsen får inte understiga -5 grader.

          Jag har gjort ett antal misslyckade försök att övervintra växter i kruka tidigare och vill inte riskera det här underverket. Vad krävs? Ska plantan stå ljust, eller klarar den sig i en källare (ca 7-10 grader varmt) med ganska svagt ljus från några små fönster? Ska den vattnas? Hur ofta/mycket? Eller är det säkrast att "hyra in" den i ett växthus någonstans?

          Och en fundering till; den anlände i en påse. Är det någon fara om jag nu sätter den i en kruka med färsk planteringsjord.

          Tacksam för råd!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 03:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon