Jag har tänkt sätta en ca 80 meter lång friväxande häck mellan trädgården och en åker. Styv lera och mycket ogräs. Vi bor utanför Nyköping, i zon 3.
Det kan vara rätt blåsigt (om det blåser nordligt) och det är i princip full sol hela dagen.
Jag tycker att det kan få vara lita halvvilt sådär, eftersom den tänkta häcken ligger i tomtens ytterkant. Den får gärna bli uppåt 2 meter hög.
Jag undrar mest vad som kan växa sig kraftigt i de här förhållandena. En grävmaskinist kommer att hjälpa mig att göra ett slags dike där jag kan fylla på med bättre jord innan plantering. Men jag kommer aldrig i helsicke orka rensa ogräs varje år framöver.
Jag har en syrenhäck på ett annat ställe och den har tagit sex år på sig för att börja växa...gissningsvis för att jag inte jordförbättrade tillräckligt vid plantering. Nu känns det som om jag vill satsa på en häck som är lite av ett ogräs i sig självt.
Har förstås funderat på rosor men blir villrådig när det gäller sorterna. Tycker motsägelsefullt nog att rugosorna ser lite anläggningsaktiga ut. Eller har jag fel?
Det måste vara lättskött alltså. Kan dock vattna de första säsongerna.
Kan man sätta barrotade plantor i någon slags väv för att hålla undan ogräset i början? Eller hjälper täckbark?
Var beställer man bra barrotade plantor?
Många frågor, tacksam för hjälp!
|