Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Minikiwi olika, någon som smakat dessa sorter? odlingsvärda ?
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 04-04-2013, 23:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          Hej hej

          Ska nu till våren ha lite nya olika arter/sorter av härdig kiwi, men det är ganska nya sorter för mig. Och vet inte egentligen hur dom skiljer sig i smak och kvalitet jämfört med dom svenska.

          Har skaffat en hona och hane av Kamelontbuske, hanen är en ''vanlig'' vilken som kamelontbuske och honan heter Actinidia kolomikta 'Sentyabraskaya' (alt ''September'' alt ''Septtember Sun''). Någon som smakat frukten av denna namnsort av kamelontbuske ? Om inget annat ska denna ha väldigt vackra blad vilket är ett plus om frukten inte blir bra eller inte hinner mogna här.

          Sedan köptes en Actinidia arguta x melanandra (Actinidia arguta) ''Issai'', som jag har sedan innan. Växer bra men frukten blir blir det sådär med ibland. En Actinidia arguta "Ken's Red", har ju varit på tapeten ett tag nu och ska bli kul att testa. Någon som vet nåt om frukterna ? förutom att dom ska bli röda. Ken's Red är tydligen en hona.

          Och så blev det också en hona och hane av Actinidia arguta "Bayern-Kiwi",, lite osäker om frukten hinner mogna på dessa då den är från södra Tyskland. Och frukten har jag inte smakat på denna sort. Och sedan undrar jag om detta kanske är samma som sorten 'Weiki'.

          Redigerat av Alexander-VG-zon3: 04-04-2013, 23:02
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Alexander-VG-zon3   Minikiwi olika   04-04-2013, 23:00


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 03:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon