CITAT (Gita @ 12-04-2013, 20:58)

Tja, styrka vet jag inte, men jag kan redogöra för egna erfarenheter: Nu är ju inte egna erfarenheter politisk korrekt enl. många odlaforumister men i alla fall.
Bredvid min arbetsplats så ligger det ett bostadsområde där lägenheterna används som genomgångsbostäder åt nyinkomna flyktingar. Just nu är det huvudsakligen somalier som bor där och nog har de bilar alltid. De tar våra parkeringsplatser(vid jobbet) som vi faktiskt betalt för och så klart att det väcker irritation när man kommer på morgonen och blir tvungen att parkera långt från arbetsplatsen fastän man betalar flera hundra/månad för en parkeringsplats. Och en del av somalierna är inte särskilt trevliga heller, häromdan när jag skulle hem stod en bil framför min så jag inte kunde ta mig ut. När jag vänligt bad mannen som höll på att städa sin bil att flytta sig så att jag kunde åka blev svaret "du får vänta till jag är klar kärringjävel"!. Jag fick vänta i 45 minuter och så klart att man blir irriterad.
Nu vill jag inte generalisera, detta kanske var en enstaka otrevlig individ men att många nyankomna somalier har bil vet jag (av egen erfarenhet) . Hur de fått bilarna vet jag däremot inte, jag har fått intrycket att ganska många av dem har väldigt gott om pengar. Bl.a.. av klädsel och smycken att döma.
Gita
Kan tänka mig att en och annan PK-tant kommer att ropa rasist, rasist....
Jag kan också komma med egna erfarenheter.
En nära släkting till mig handlar en del med bilar, främst Mercedes. En dag hade han kommit över en äldre MB i gott skick som han skulle sälja vidare.
Det kom en köpare, en utländsk ung kille. Han gav sina uppgifter och släktingen reagerade på att personnumret inte såg ut som ett svenskt personnummer. Jag fick i uppdrag att ringa skattemyndigheten och fråga vad det var frågan om. Det visade sig att denna kille var asylsökande som ännu inte fått svenskt personnummer så han hade ett tillfälligt. Minns inte exakt hur personnumret skilde sig från ett svenskt, men har för mig att en av de fyra sista siffrorna inte var en siffra utan en bokstav.
Denna kille betalade först ett förskott, veckan efter gjorde han en banköverföring med resterande summa och dagen efter hämtade han bilen.
Otrevliga människor finns bland alla folkslag.
Rika människor drabbas också av krig och förtryck.