Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Beskära päronträd, grova grenar rakt upp
          il_duce
          Inlägg 19-04-2013, 22:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          19-04-2013
          Medlem nr: 77 896



          Har lite problem med ett päronträd som fått växa fritt mycket länge. Stammen är ca 30 cm i diameter. Det ger ingen som helst frukt.

          Det som stör mig är 4-5 grova (ca 10 cm) grenar som växer rakt upp från horisontella grenar. Ser lite märkligt ut och är antagligen vattenskott som fått växa till sig rejält. Finns inga möjligheter att få ner frukt från dessa grenar (iof inget problem då trädet inte ger någon frukt ändå) eftersom de är så höga.

          Tanken är ev. att ta bort en av dessa grenar per år och på så sätt få mer ljus till de horisontella grenarna. Är detta en dålig ide? Vi vill gärna ha päron.
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 19-04-2013, 23:19
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Trädet ger alltså ingen frukt alls, inte ens några omogna kart? Blommar det över huvud taget? Om det gör det så finns det antagligen inget annat träd i närheten som kan pollinera.

          10cm är en väldigt grov gren, jag tror trädet kommer få svårt att övervalla de skadorna, särskilt om det är ute på en annan gren. Risken är att du kommer få in röta i såren och därmed förkortar trädets livslängd. Men samtidigt förstår jag att du vill bli kvitt grenarna, så det kanske är värt risken ändå. Men se då till att du kapar på rätt sätt, alltså att ingreppet görs en torr och fin dag på sensommaren, snittet läggs på rätt ställe utanför grenkragarna och du undviker att det blir fläkningar i barken när grenen faller. Dessutom bör du se till att trädet vattnas och gödslas och gärna befrias från gräs över rötterna, då får det mest möjlig kraft att läka skadorna.
           
          Citera
          il_duce
          Inlägg 20-04-2013, 02:52
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          19-04-2013
          Medlem nr: 77 896



          Tack för svaret. Det blommar väldigt mycket. Kart har jag inte sett några. Vi har ett annat päronträd bredvid och det ger bra med frukt, trots att det är helt deformerat för har stått bredvid två stora kastanjer.

          hmm .. kanske låter grenarna vara trots all. En ytterligare anledning till att det ser märkligt ut är att det har stått bredvid en kastanj det också. Kanske var det äldre då kastanjerna planterades och klarade sig bättre.

          Har även ett äppelträd utan några grenar alls på ena sidan. Står under en stor lönn.

          Kan försöka slänga upp några bilder, kanske lättare att göra en bedömning då.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 23:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon