Gräsmattejorden räckte ju långt ifrån till alla ojämnheter, diken och gropar vi har. Men där vi lagt ut är det bättre och i grönsakslandet växer det så det knakar.
Vi fick en oväntad konsekvens av jordprojektet. Stugan formligen invaderades av jordlöpare! Google och artbestämningshjälpmedel visade att dom är snälla rovdjur som äter ohyra i åkrar och växtlighet. Men blir dom skrämda flyttar dom, t.ex inomhus, t.ex i vår stuga. Endera var dom med i jorden, fanns i åkern nedanför stugan, eller så var dom i gräsmattan som vi krafsade runt alldeles väldigt i. Jobbigt var det. Dom flyger inte, men dom kan klättra. I hinkar och baljor fanns dom, OCH(!) i min säng fanns en. Den var värst.
Nu har det lugnat sig. I fredags kväll hittade jag endast en. Nu har jag försonat mig med dom, så den släppte jag ut. Men när det var tiotals,ja över hundra, baggar och man inte vad det var för sort så var vi mordiska. (Husätare? Människoätare? Matätare?)
--------------------
Hälsningar Eva
|