Hej,
Jag är ganska ny på trädgård och hoppas ni kan hjälpa mig. Vi har en stor rabatt (ca 3x10 m) på framsidan av vårt blåa trähus. Rabatten var väldigt förvuxen när vi flyttade in och nu efter två år har vi tagit beslutet lägga gräsmatta där istället. Vi vill dock ha något/några träd eller buskar för att lätta upp gräsmattan lite. Vårt hus är blått med vita knutar, 2 vån, och jag letar efter ett träd som passar mot det blåa.
De träd jag tittat på är silverpäron och japanskt körsbär med rosa blommor. Vi bor i Linköping, de borde väl klara sig här? Har ni några andra tips på fina träd som passar mot ett blått hus?
Jag är också nyfiken på hur ni skulle arrangera det hela då ytan är rätt långsmal, skulle ni plantera 2 träd eller ett träd och en grupp med buskar? Jag tar tacksamt emot alla förslag!
Stort tack på förhand!
Hälsar Gurli
|