Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sönderhackade Rötter
          johan1983
          Inlägg 07-07-2013, 23:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 384
          Medlem sedan:
          04-05-2012
          Medlem nr: 75 997



          Jag har satt tomat, paprika, gurka, chili osv i krukor på mellan 12-20 liter. Det har gått bra och rötterna har i stort sett tagit över krukorna.
          Nu har jag varit på en kortare resa i Tyskland och kommit hem, då ser jag rötterna sönderhackade och ligger i klumpar i krukan, jag frågar min fader vad han har gjort och får till svar "jorden måste vara lucker, det fanns inte mycket jord kvar så jag var tvungen att hacka upp och röra om lite, det var ju så hårt så jag gjorde det lite mjukare".

          Nu är frågan, kommer mina växter som är närmare 30 till antalet överleva detta?

          Jag har hört att man inte ens skall sätta ner en pinne i krukan med risk att skada rötterna, hur är det då med halva rotsystemet avklippt?

          Jag funderar på att ta upp plantorna, skölja rötterna och ta bort de som är avklippta för att sedan plantera om dom i ny jord.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-10-2025, 07:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon