Hej,
jag har en massa olika frön som snart har legat blöta i kylskåpet i 8 veckor. Det är morell-kärnor, nektarin-kärnor (uttagna ur "stenen" eller vad det nu heter på svenska) och äppelkärnor.
Jag har läst att nektariner och moreller behöver minst 8 veckor.
Fråga 1a: Kan jag ta ut dem och plantera dem när det har gått 8 veckor, och om det inte fungerar... så kan jag låta dem stratifieras vidare i kylskåpet eller måste jag börja om från början med minst 8 veckor till?
Fråga 2: om jag försöker plantera dem, hur ska de då stå? När de har börjat bli små träd (några cm) har jag förstått att de ska stå ganska näringsfattigt, så då kanske jag ska blanda ut jorden med sand, men det är att få dem att öht gro som är problemet: Hur ska kärnorna stå för att börja gro?
Fråga 3: vissa av dem har varit åtsatta av mögel, gör det dem oförmögna att gro, eller är det OK så länge själva kärnorna är intakta?
Redigerat av Bananmannen: 11-09-2014, 12:33
|