Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Livet går lite upp och ner
          Gossen Ruda
          Inlägg 15-12-2015, 19:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Som ni säkert vet så är jag intresserad av Japanpop i allmänhet och AKB48 i synnerhet, särskilt i Takajo Aki. Jag har kostat på henne en del i röstningar och presenter eftersom det liksom hör till. Nu till jul köpte jag en julbock för att skicka till henne. Jag fick dock tipset att skicka den till Tokyo FM där hon har en halvtimme radioprat varje fredag så kanske hon kan berätta lite om den och svenska jultraditioner. Det var ok från redaktionen lovade min japanske vän.

          Nu idag skulle jag skriva jag skriva ner en redogörelse av vad jag vet från vikingatiden och framåt, bocken skickade jag igår så den är på väg. Då kommer chocken, idag på en konsert meddelade hon att hon skall sluta på AKB, dock inte exakt när. Det blev liksom lite tomt, jag har följt henne i nästan 4 år nu. Jag var inte den enda som kände så efter vad jag kan utläsa av kommentarerna. Nu kom det väl inte som någon större överraskning, hon har varit sidsteppad av ledningen i över två år och samtidigt givetvis tappat fans men man blir ändå lite chockad.

          Fast livet upphör inte för detta, hon har en stark agentur som säkert kommer att se till henne. Det är inte otänkbart att de har något för henne som inte passar ihop med AKB fast blir nog mest åt teaterhållet, sångkarriären kanske avstannar. Jag får starta skrivandet i morgon, radiopratandet fortsätter säkert.

          Frågan är dock vad som händer med AKB48? Bara i år har 15 st tjejer slutat av 79 st, det är 19% Försäljningen minskar, sista singeln har första veckan "bara" sålt 900 000 ex. Kan låta mycket men det är det sämsta på flera år, de flesta ligger på över miljonen, upp till 1,5 miljoner. Den här kommer troligen inte över 1 miljon öht. Man gör diverse nödlösningar med erbjudanden men det lär inte hjälpa. Till nästa singel skall man plocka in 4 gamla medlemmar som redan lämnat gruppen i ett försök att öka försäljningen. Tveksamt om det hjälper. Det kanske var tur att Aki lämnade nu.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-06-2025, 10:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon