Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > En fråga om värdering, Värdering av dödsbo
          Bee
          Inlägg 29-05-2016, 18:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 496
          Medlem sedan:
          27-01-2006
          Medlem nr: 7 002



          Ja, som titeln anger, min fråga är - är det någon här som har erfarenhet av att ha en värderingsman för ett dödsbo? Saken är den att min far gick bort för en månad sen 97 år gammal. Nu skall min bror o jag dela upp föräldrahemmet. Bostaden är inget problem, det vi funderar över är om vi behöver ta in en värderingsman för att avgöra värdet på lösöret.

          Pappa o mamma (som gick bort redan 1992) var inga förmögna människor men det finns trots allt en del saker som vi tror är värda något. Det är väl framför allt våra respektive barn som är intresserade av prylarna. Vi vill ju gärna fördela bohaget så rättvist som möjligt och då kom frågan om värderingsman upp.

          Misstänker att en sådan person inte gör detta gratis så därför frågar jag här - är det värt pengarna att anlita en värderingsman? Hur har ni agerat i en sån här situation?



          --------------------
          Rensar ogräs i sydligaste Bohuslän, ett blåshål i zon 2-3
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-09-2025, 07:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon