Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Några frågor om ampelliljor
          Merzi
          Inlägg 24-02-2017, 00:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          24-02-2017
          Medlem nr: 85 056



          Hej!

          Jag fick för en tid sedan en liten ampellilja. Än så länge har jag fått två sticklingar, och jag har hunnit plantera den ena medan den andra fortfarande står i ett glas med vatten. Har dock funderingar över alla tre plantor.

          Den stora har växt till sig ordentligt och som sagt fått två sticklingar. Nu har dock stjälken som sticklingarna växer på blivit gul (antar vissen?) och det kommer inga fler sticklingar. Kan plantan få en ny stjälk? Bör jag knipsa av den som är gul?

          Det första skottet som har planterats har börjat växa lite, även om det går långsamt för den. Däremot har den inte börjat få någon stjälk som det kan växa sticklingar på (den har varit planterad i ca 2 månader). Är det något som är fel, eller kommer den så småning om?

          Den andra sticklingen har stått i ett glas vatten i säkert 4 veckor nu, och den har fortfarande inte rotat sig. Har bytt ut vattnet ca en gång i veckan. Vad kan ha gått fel här, finns det något jag kan göra?

          Tacksam för hjälp! De gröna fingrarna är tyvärr inte så gröna!
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 26-07-2025, 17:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon