Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad ska jag välja till halvskuggigt tokvarmt läge?, Behöver hjälp med klätterväxtval
          Elvira
          Inlägg 05-05-2004, 20:22
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          05-05-2004
          Medlem nr: 3 517



          Hej, vi skulle jättegärna vilja ha en klätterväxt längst vårt uteplats/balkong-räcke av ganska brett plank som är ungefär 1,1 m högt. Det är ett söderläge i zon 2, väldigt skyddat och rätt hysteriskt varmt. Men vid räcket så kommer det att vara skugga fram tills växten klättrar över räckets kant.

          Om det slingrar sig igenom så är det skugga på andra sidan också för där står det några hemska berbrisbuskar och skuggar. Men så fort det kommer upp till fullhöjd så blir det hysteriskt ljust och varmt.

          Jag har tänkt ställa lite större balkonglådor på golvet längst räcket och plantera i. I övrigt så finns det där ute en klematis med violetta blommor och röda pelargoner. Jag kan absolut ingenting om trädgårdsskötsel och skulle bli överlycklig om ni hjälpte mig på traven. Det kan inte vara giftigt eftersom jag har flera barn men annars så har jag inga restriktioner. Är det någon som har några tips? Är det möjligt att få något att växa där?

          MVH
          Elvira
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-12-2025, 23:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon