Medlem
Antal inlägg: 18 595
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 31
Det går nog inte att bli av med svampen, fruktkropparna som man ser är ju bara en pytteliten del av svampen det mesta finns under jorden och det finns inga medel man kan hälla ut som är så effektiva att det utrotar allt svampmycel.
Jag brukar också få in myror ett tag i komposten i början av säsongen och min kompost är inte för torr snarare något för blöt, jag brukar bara röra om de brukar flytta såsmåningom, tror det blir för varmt när den riktiga sommarvärmen kommer.
--------------------
Mvh Åsa
Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
Medlem
Antal inlägg: 517
Medlem sedan: 22-04-2003
Medlem nr: 1 209
Jag har varit med om att det kommit myror i komposten, när den är torr.
Du får känna efter Den ska vara som en urkramad tvättsvamp ungefär. Tad du en näve kompost i handen och kramar allt vad du kan så ska det komma åtminstonr en droppe som i alla fall hänger där och kanske släpper..
Medlem
Antal inlägg: 241
Medlem sedan: 15-06-2004
Medlem nr: 3 860
Myrorna beror förmodligen pa ått det är väl torrt i komposten. Lyft ur materialet, vattna med vattenkanna och lägg tillbaka. Då får du vatten jämnt födelat och på köpet rör du till det för myrorna, förhoppningsvis tycker de att du är en så dålig värd att de flyttar! Ett tips som jag läste i "Allt om kompost" är att lägga en trasmatta i plast ovanpå komposten. Då behåller den fukten bättre men kan fortfarande både andras och ta in fukt.