Alla prunus har lite vekare rötter, prydnadskörsbär, japanska körsbär osv som också är lite mindre träd och som blommar vackert på våren. Jag tycker de flesta prydnadskörsbär har vacker stam på vintern, men en som riktigt utmärker sig är Prunus serrula, glanskörsbär, med en enastående vacker stam som glänser illrött.
Ett annat träd som syns på vintern är kopparlönnen Acer griseum har lustigt nätt bladverk och en koppar- och bronsfärgad stam. Växer långsamt, blir max 5 meter hög.

Kopparlönn Acer Griseum

Glanskörsbär prunus serrula
Jag antar att du bor i zon 1 eftersom du funderar på blåregn. Då kan du med god jord förvänta dig fin tillväxt på t ex en P serrula där barken redan efter ett par år blir det mest lysande du har i trädgården merparten av året.
Ett annat vintervackert träd är näverhäggen Prunus maackii (kallas också gulbarkig hägg mm). Den har guldgul till kopparfärgad stam den med, växer snabbt och har inte så grovt rotsystem som brukar välta plattor.

Näverhägg