Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Höstbuskar för fåglar, Höstfåglarnas favoritbuske
          Eva 33c
          Inlägg 16-08-2006, 09:50
          Länk hit: #21


          Gäster






          CITAT
          Jag vill flytta rönnbär som vi har på vår skogstomt, men är helt novis om hur det bör gå till. Är det någon som kan ge mig tips?

          Jag bor i zon 5 och brukar flytta buskar på våren så fort tjälen gått ur marken och innan buskarna blivit lövade. Det händer att höstflytt misslyckas (men inte alls alltid) och på våren är det lättare att hålla koll på vattning och tillväxt. Du kan ju gräva de nya groparna nu, skaffa så bra jord du kan så de får en bra start. Planteringsjord uppblandat med den befintliga jorden kan nog bli bra. Bara planteringsjord är mindre bra.

          När det gäller storleken kan man väl säga att ju mindre planta desto lättare att lyckas. Men allting går (nästan). Försök få med så mycket du kan av rotsystemet, gräv försiktigt så du inte hackar sönder det i onödan. Den nya gropen ska vara så stor att du inte behöver pressa ner rötterna i den. Sätt inte plantan djupare i jorden än det stått förut.
          Jag tror du kommer att lyckas bra, rönnar är inte så "kinkiga" av sig.
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 14:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon