Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Dubbla blomstänglar i Clivia
          Rossi
          Inlägg 28-01-2005, 07:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Just nu har jag knoppar både i den orangeblommiga Clivian och i den gulblommiga Clivian. När jag tittade lite närmare på den orange Clivian så såg jag att nere i nästa bladrosett kom ytterligare en blomstängel! Jag trodde faktiskt inte att Clivian blommade med mer än en stängel åt gången från samma planta. Om det finns sidoskott så är det ju inte så konstigt med fler blommor men jag har bara en enda moderplanta.

          Hoppas nu bara att nästa blomstängel kommer upp fint så att den inte kläms nere i bladrosetten. Där är rätt trångt för tillfället! Och vad kul om inte den första blomstängeln hinner blomma över innan den nästa kommer upp. Om de blommar samtidigt ska jag fotografera och lägga in bilden i mitt album så att ni får se de båda blommorna.


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 28-01-2005, 11:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Varje bladrosett är en planta.
          Min erfarenhet av Klivia är att den inte blommar förrän det blivit ganska trångt i krukan, alltså när det har bildats flera plantor/bladrosetter.
          Var lite försiktig med vattningen innan stängeln har kommit upp ordentligt. Om den fastnar i bladfästet beror det på att man har vattnat lite för mycket och för ofta.
          Ser fram emot bilder. smile.gif


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Rossi
          Inlägg 28-01-2005, 12:18
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Tack för svar Betty! Jag uttryckte mig nog klumpigt när jag skrev bladrosett. Jag menade bladveck inom bladrosetten så att säga. Det är verkligen bara en och samma planta och trots det så finns det två blomstänglar! Underbart!

          Anledningen till att jag är rädd för att den andra blomstängeln ska fastna i bladvecket är just för att de är två stycken och det är lite trångt. Jag är annars väl bekant med just Clivia och deras skötsel så det brukar inte vara några problem att få upp den. Blomstängeln, alltså.

          Ofta när blomstängeln fastnar nere i bladrosetten så beror det på att Clivian inte har fått sin svala viloperiod från ca. oktober. Får den bara den vilan så brukar det inte vara några problem.

          Och ja, det stämmer att de gärna vill ha trångt i krukan och inte så vått om fötterna.

          Jag lovar att publicera bilder när blomningen kommer! Både på den orange och den gula Clivian. (Det finns redan nu en bild på den gula Clivian i mitt album - det fotot är från ifjor när den blommade.)


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera
          maimiti
          Inlägg 29-01-2005, 14:07
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 431
          Medlem sedan:
          20-11-2002
          Medlem nr: 389



          Den måste väl vara väldigt gammal, din Clivia? Jag har hört talas om att äldre exemplar kan göra så, men jag har aldrig fått uppleva den lyckan själv.
          Kan inte annat än gratulera smile.gif


          --------------------
           
          Citera
          Rossi
          Inlägg 29-01-2005, 14:25
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Ja, den är minst 10 år gammal och har gett en hel del sidoplantor som vi tar bort så snart som de är stora nog och som vi sedan ger bort. Så vi har alltså bara själva moderplantan i krukan så att kraften inte går åt till fler plantor.

          Trots att Clivian är så gammal så är den ganska liten och nätt till växten. Däremot så är den gulblommiga Clivian, som bara är 5 år gammal, enormt stor (säkert dubbelt så stor som den 10-åriga orange Clivian).

          Jag återkommer med foton så snart blommorna har slagit ut! Den första blomstängeln i den orange Clivian är på väg att öppna sig nu!


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera
          Xelma
          Inlägg 31-01-2005, 13:05
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 507
          Medlem sedan:
          19-08-2004
          Medlem nr: 4 322



          Jag delar nästan aldrig min orange clivia, den är 15 år gammal. Den har säkert 5 stora plantor och 5-10 små i samma kruka, ca 30cm i diameter. Den blommar med minst en stängel per planta per år.

          Denna clivian fick jag för 10 år sedan, jag vet inte vad den heter.


          --------------------
          Xelma
          zon 1, Helsingborg
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 31-01-2005, 13:13
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          Xelma, på Clivias.com kanske du kan hitta vad din klivia heter.


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Rossi
          Inlägg 31-01-2005, 13:42
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 5 855
          Medlem sedan:
          11-05-2004
          Medlem nr: 3 584



          Oj, vilken tjusig Clivia, Xelma! Vet du hur man har fått tag på den? Det liknar någon variant av Clivia nobilis eller Clivia gardenii tycker jag. Om du har en massa skott över av den som du inte vet var du ska göra av så är jag intresserad!

          Gå in på google och bilder och sök på Clivia nobilis alt. Clivia gardenii så får du se!


          --------------------
          Skåne zon 1
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-06-2025, 19:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon