CITAT (gammelnalle @ 26-03-2005, 20:28)
Har själv ingen erfarenhet av FLISMASKIN... men tycker att en rejäl kompostkvarn (2200W) för max 40mm kvistar har funkat ýpperligt. Jag "komposterar" iofs INTE grenar över en tummes tjocklek: dessa eldas upp i vedpannan.
Har STOR tomt med många gamla äppelträd och nyponrosor. Se´n kompostkvarnen införskaffades för ca 3(?) år sedan har rishögarna minimerats. (Har aldrig förstått varför man skall köra dem till tippen??)
Försök att få låna en REJÄL kompostkvarn och prova själv.
gammelnalle var bor du ? är iaf intresserad av någon kvistbit av dig från äppelträdena . vi har marsvin och dom ska ha kvist från äppelträd . men svårt att få tag i och kankse dumt och gå till grannen och bryta en kvist ( skratt) isf får du gärna skicka så betalar jag frakten och vi blir väl först med att skicka en kvist från ett äppelträd isf