Bor i Mälardalen. Vid vår sommarstuga tog vi för ett par år sedan ner ganska många stooora granar. Där de stod vill vi istället ha dels lövträd dels lite " buskage" men vi vill att det hela ska se naturligt ut. Med naturligt menar vi vilda träd och buskar . Hittills har vi sparat de björkar som ändå fanns där men de ser ut som sparrisar , långa smala med en liten "vippa " i toppen. Vi har också ett par mindre ekar och enar. Nypon har vi också. Planerar att sätta bl a olvon och slån i kanten mot den mer " iordninggjorda" trädgården.
Men nu till problemet. Vi har gjort en parkeringsplats precis vid tomtgränsen. Där skulle vi vilja ha något sorts insynsskydd, både för vår egen och för grannens skull. Det blev så helt öppet mellan oss. Vi pratar om en plats med sol på förmiddag och sen eftermiddag.
Kraven vi har är att det får inte se alltför planterat ut, det räcker med något som blir högst 3 meter och det får inte bli för yvigt. Kan någon ge oss förslag? Tacksam för all hjälp.